Festival 2004

Medzinárodný festival poézie Ars Poetica vznikol iba pred rokom. Po minuloročnom úspechu však organizátori, občianske združenie Ars Poetica, nabrali odvahu a podujatie výrazne obohatili. Už druhý ročník sa rozrastá o prehliadku filmov, ktoré sú tematicky spojené s poéziou, ako aj o multimediálny tanečný projekt a divadelné predstavenie.

plaga-ars-poetica-2004.jpg

Atmosféru večerov poézie budú aj tento rok dopĺňať jazzové koncerty. Festival Ars Poetica 2004 sa koná od 28. 9 do 3. 10. v Štúdiu 12, kine Mladosť, kinosále SNG, kine Múzeum, A4, DK Zrkadlový háj, Poľskom inštitúte a Českom centre. Večery poézie predstavia 34 autorov z 21 krajín v sprievode VJ setov Jána Šicka a viacerých jazzových formácií z Belgicka, Slovinska a Rakúska. Autorské performance odznejú v originálnom jazyku a v slovenskej verzii v interpretácii hercov.

Recitujú Táňa Pauhofová, Roman Luknár, Matej Landl a Marek Geišberg. Dramaturgia večerov si už minulý rok získala divákov svojou spontánnou atmosférou a otvoreným kontaktom medzi autormi a publikom. Slovenskými hosťami tohto ročníka budú básnici Ivan Štrpka, Mila Haugová, Michal Habaj a Katarína Kucbelová. Svoje miesto v podujatí majú tento rok aj experimentálne formy, napríklad zvuková poézia, ktorú predstaví holandský básnik Jaap Blonk. Básnické večery sa uskutočnia 30. septembra, 1. a 2. októbra v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí, vždy od 18. hodiny. Súčasťou básnického programu je aj popoludnie Súčasná višegrádska poézia v Českom centre 1. októbra od 15:00.

Pre takmer všetkých poetov bude účasť na festivale ich prvým živým vystúpením na Slovensku. Súčasne s festivalom vychádza vo vydavateľstve združenia Ars Poetica viacjazyčná antológia s prekladmi básní a profilmi zúčastnených autorov. Pribudne tak ďalší obsiahly výber, ktorý slovenským čitateľom predstaví celý rad súčasných básnikov nielen z Európy, ale aj celého sveta. Festival Ars Poetica otvorí 29. 9. v Zrkadlovom háji o 20:00 premiéra slovensko-britského multimediálneho tanečného predstavenia Love in Bilingual Motion/Láska v dvojjazyčnom pohybe, ktoré sa pripravuje v spolupráci s Britskou radou špeciálne pre festival. V choreografii popredného britského umelca Mathewa Hawkinsa, ktorá vychádza z poézie štyroch britských a piatich slovenských autorov, sa predstavia šiesti slovenskí tanečníci. Filmová prehliadka Ars Poetica Film 2004 v kinách Mladosť, Múzeum, v kine Slovenskej národnej galérie, v priestoroch A4 a Štúdiu 12 uvedie približne dvadsať celovečerných filmov, 50 dokumentárnych filmov, niekoľko experimentálnych a animovaných projektov. V sekcii celovečerných filmov majú diváci možnosť vidieť napríklad írsky film Moja ľavá noha, taliansky film Cesta zvaná láska o talianskej poetke Sibille Aleramo, britský film Wilde či poľský film Wojaczek, ktorého hlavný predstaviteľ, známy poľský básnik Krzysztof Siwczyk, je aj účastníkom festivalu.

V slovenskej sekcii si krátkym dokumentom pripomenieme osobnosť básnika Ivana Laučíka. Špecialitou bude aj osobný záznam Petra Repku zo stretnutia Osamelých bežcov s Allenom Ginsbergom s patinou 8 mm filmu. Projekciu uvedie Ivan Štrpka. Aj vďaka multimediálnemu rozmeru má festival ambíciu priblížiť poéziu širšiemu publiku a nájsť si trvalé miesto na mape kultúrnych podujatí v Bratislave.