Festival 2010

Ars Poetica, medzinárodný festival poézie, Bratislava 6. – 10. 10. 2010

snimka-obrazovky-2015-08-12-o-22-54-20.png

Medzinárodný festival poézie Ars poetica 2010 prináša už 8. ročník mutižánrového podujatia, ktoré spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia. Aj tento rok Ars Poetica predstaví vystúpenia desiatok popredných súčasných básnikov, koncerty nezávislých hudobných zoskupení a interpretov, ako aj filmové celovečerné, experimentálne i animované formy. Súčasťou programu sú aj sprievodné podujatia ako prednášky, diskusie či európske okrúhle stoly venované vydávaniu a editovaniu poézie.

Festival tento rok predstaví rôznorodú poéziu 27 básnikov zo 17 krajín (Taliansko, Španielsko, Francúzsko, USA, Veľká Británia, Island, Fínsko, Česko, Belgicko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina, Čína). Ich básne preložili renomovaní, ale aj mladší slovenskí prekladatelia: Adam Bžoch, Zuzana Drábeková, Mila Haugová, Karol Chmel, Martina Kurtyová, Pavol Lukáč, Gabriela Magová, Taras Muraško, Tatiana Paholíková, Roman Sehnal, Martin Solotruk ai.

Poézia v slovenskom preklade zaznie v interpretácii známych hercov Mareka Majeského a Lucie Rózsa Hurajovej, živé VJ sety Zdena Hlinku vytvoria k autorským vystúpeniam ďalšiu obrazovú dimenziu.

Medzi hviezdy 8. ročníka medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2010 patrí uznávaná americká autorka Elizabeth Willis, britská poetka Carol Watts, fínska autorka Bodil Lindfors, nemecký básnik Matthias Göritz, katalánsky autor Jaume Subirana, maďarský básnik Szilárd Borbély či poľský držiteľ prestížnej ceny Nike Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Slovenskú ženskú poéziu predstaví poetka Anna Ondrejková a svoju novú knihu Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad bude prezentovať Ivan Štrpka. Slovenský básnik maďarskej národnosti József Juhász predvedie publiku svoje stredoeurópske verše. Za najmladšiu básnickú generáciu vystúpi Derek Rebro so svojou debutovou zbierkou Okamih pred dopadom.

Počas festivalových dní sa predstavia multimediálni umelci a hudobníci ako poľská experimentálna skupina Oranżada, maďarská speváčka Evelin Tóth, brniansko-ostravské zoskupenie Krraakkk, ale aj slovenskí umelci ako Ali Ibn Rachid a Musica Falsa et Ficta.

Zaujímavým prekvapením bude i predstavenie Metalmusic vol 1, divadlo poézie českého ensamblu Handagote. Súčasťou festivalového programu sú i diskusie o poézii a jej vzťahu k vede či prednášky výrazných literárnych vedcov, zamerané na fenomén poézie. Z pražskej Karlovej univerzity príde prof. Martin Procházka a z Univerzity v Cambridge prijal pozvanie Rod Mengham.

Vo filmovej sekcii festival premietne 13 celovečerných a množstvo krátkych umeleckých filmov. Všetky sú späté s poéziou, či už témou alebo osobitou poetikou.

Festival Ars poetica sa pokúša oživiť povedomie poézie ako súčasného média, aj prostredníctvom otvárania medzinárodného kontextu. Takmer 400-stranová multilingválna antológia predstavuje najrozsiahlejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku.