Ars Poetica 2012



Medzinárodný festival poézie Ars Poetica, ktorý sa bude konať od 18. do 21. októbra 2012 v Bratislave, sa v tomto roku uskutočňuje už po desiaty raz. Festivalu sa zúčastnia autori z rôznych krajín sveta (Turecko, Chorvátsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Fínko a mnoho iných), básne prednesú v origináli i v slovenskom preklade. Samozrejme nebudú chýbať ani koncerty skupín ako Saténové ruky, Davai (RU/FRA) či Riverloam trio (POL/UK) v KC Dunaj, filmové premietania v kine Lumiére, či Európske fórum poézie a odovzdávanie cien literárnej súťaže Basné 2012 Asseco solutions. Básne čítajú Lucia Hurajová a Marek Majeský, o Vj-ing sa postará Zden Hlinka a večery poézie moderuje Martin Solotruk.


Ars Poetica 2O12_web


Program

ARS POETICA 2012
X. ročník medzinárodného festivalu poézie

18. – 21. októbra / Bratislava / KC Dunaj

poézia / filmy / koncerty

Štvrtok 18. 10. 2012

18.00 Básne 2012 Asseco solutions
18.00 Sestra / CZ / 2008 / film / kino Lumière
19.30 Andrea GRILL / AT / Marija IVANOVIĆ / AT / Adam PLUSZKA / PL / Julia FIEDORCZUK / PL / Thomas MÖHLMANN / NL / Donna STONECIPHER / USA / večer poézie / KC Dunaj
20.00 Pina / FR / DE / GB / 2011 / film / kino Lumière
22.00 Riverloam trio / Trzaska / Sanders / Brice / PL / GB / koncert / KC Dunaj
23.00 DJ

Piatok 19. 10. 2012

15.00 European Poetry Forum / okrúhly stôl / KC Dunaj
18.00 Fair-Play / SK / 2012 / film / kino Lumière
19.00 Mária FERENČUHOVÁ / SK / Katharina SCHULTENS / DE Branko ČEGEC / HR Maria ZANOLLI / IT Miroslav MIĆANOVIĆ / HR Martina HEFTER / DE Leevi LEHTO / FIN večer poézie / KC Dunaj
20.00 Strom života / USA / 2011 / film / kino Lumière
22.00 Davaï / RU / FR / koncert / KC Dunaj
23.00 DJ

Sobota 20. 10. 2012

16.00 Best of Anča 2012 / kolekcia víťazných animovaných filmov 5. ročníka festivalu / kino Lumière
18.00 Zvonky šťastia / SK / 2012 / film / kino Lumière
19.00 Michal ŠANDA / CZ / Gwenaëlle STUBBE / FR Luigi NACCI / IT Julieta VALERO / ESP Haydar ERGÜLEN / TUR Henriika TAVI / FIN Zuzana HUSÁROVÁ, Ľubomír PANÁK / SK q večer poézie / KC Dunaj
20.00 Faust / RU / film / kino Lumière
21.00 Saténové ruky / SK / koncert / KC Dunaj
23.00 DJ

Nedeľa 21. 10. 2012

16.00 Rytmy Brazílie /BR / FIN / CH / 2005 / film / kino Lumière
18.00 Hamlet podniká / FIN / 1987 / film / kino Lumière
20.00 Banksy - Exit Through the Gift Shop / USA / GB / 2010 / film / kino Lumière
15. — 31. 10. 2012

po-štv
10–13.30
14–16 Maria Zanolli & Laura Veronesi: Po slovách / IT / Výstava / Taliansky kultúrny inštitút
Básne čítajú Lucia Hurajová & Marek Majeský

VJ Zden Hlinka

Večery poézie moderuje Martin Solotruk

Zmena programu vyhradená.


Umelci

branko-cegec.jpgBranko Čegec (HR) sa narodil v Kraljevom Vrhu v Chorvátsku. Študoval v Záhrebe juhoslovanské jazyky, literatúru a literárnu komparatistiku. Pracoval ako literárny redaktor v mládežníckych novinách a časopisoch Polet a Pitanja, ako šéfredaktor časopisu Quorum, potom ako zodpovedný redaktor kultúrneho dvojtýždenníka Oko a neskôr ako redaktor vo vydavateľstve Mladost. V roku 1992 založil vlastné vydavateľstvo Meandar. Inicioval založenie hospodárskeho záujmového združenia malých a stredných vydavateľstiev Chorvátskych nezávislých vydavateľov a stal sa predsedom jeho rady. V roku 1999 ho zvolili za predsedu odboru Goranovej jari, najväčšej chorvátskej básnickej manifestácie. V rokoch 2000-2002 pôsobil ako poradca ministra kultúry. Založil Centrum knihy a časopis Tema, kde pracuje ako riaditeľ a šéfredaktor. K jeho publikáciám patria zbierky poézie Eros-Europa-Arafat (1980, Cena Goran pre mladých básnikov), Zapadno-istočni spol (Západovýchodné pohlavie, 1983), Melankolični ljetopis (Melancholická kronika, 1988), Ekrani praznine (Obrazovky prázdnoty, 1992), Nitko ne govori hrvatski / Personne ne parle croate (s Miroslavom Mićanovićom a Ivicom Prtenjačom, 2002), Sintaksa mesečine (2004), Tamno mjesto (Temné miesto, 2005, cena Kočićovo pero). Spolu so Senkom Kuruzom a Miroslavom Mićanovićom napísal knihu próz Tri krokodila (Tri krokodíly, 2005). V roku 2011 mu vyšla básnická zbierka Zapisi iz pustog jezika (Záznamy z pustého jazyka) a v roku 2012 Pun mjesec u Istanbulu (Spln v Istanbule), ktorá bola preložená aj do francúzštiny. Za celkový prínos pre chorvátsku poéziu mu bola na Kvirinových stretnutiach v Sisku v roku 2008 udelená plaketa Sv. Kvirina. Spolupracoval na domácich aj medzinárodných festivaloch poézie, o. i. na Stružských večeroch poézie, Sarajevských dňoch poézie, Vilenici, Translokal (Graz), Marche de la poesie (Paríž, Bordeaux, Marseille), Poesie nuit (Lyon), či na SiDaJa (Terst).
haydar-ergulen.jpgHaydar Ergülen (TUR) sa narodil v Eskişehire v Turecku. Vyštudoval sociológiu na ODTU (Technická univerzita). Hoci sa už nevenuje tvorbe reklamných textov, prednáša na univerzitách. K jeho prednáškam patrí napr. The Life of the Poet (Život básnika) aleboTurkish Poetry (Turecká poézia). Je autorom 13 kníh poézie, 2 básnických zbierok, 5 zbierok esejí, jednej sídliskovej monografie (Cihangir) a filmovej publikácie. Jeho básne boli zaradené do mnohých medzinárodných antológií. Vystúpil na viacerých festivaloch poézie v Turecku i v zahraničí. Je držiteľom siedmych básnických ocenení. Je riaditeľom Eskişehirského medzinárodného festivalu poézie. Písal stĺpčeky pre noviny Radikal a Birgün a momentálne je prispievateľom do časopisu Cumhuriyet. Má dcéru Nar.
maria-ferencuhova.jpgMária Ferenčuhová (SVK) sa narodila v Bratislave. Od roku 2003 vyučuje na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. V rokoch 2004 – 2007 bola prorektorkou VŠMU pre medzinárodnú spoluprácu, vedu a výskum a styk s verejnosťou a v rokoch 2010 – 2012 prodekankou FTF VŠMU pre zahraničnú spoluprácu. Vo voľnom čase prekladá z francúzštiny (Paul Virilio, Philippe Brenot, Jean Echenoz, Amélie Nothomb, Philippe Sollers, Samuel Beckett, atď.). Je autorkou dvoch zbierok poézie, Skryté titulky (Drewo a srd, Bratislava 2003) a Princíp neistoty (Ars Poetica, Bratislava 2008) a vedeckej monografie Odložený čas. Filmové pramene, historiografia, dokumentárny film (VŠMU a SFÚ, Bratislava 2009).
julia-fiedorczuk.jpgJulia Fiedorczuk (PL) je poetka, prekladateľka a literárna kritička poľského pôvodu. Vyštudovala literárnu vedu a momentálne vyučuje americkú literatúru na Varšavskej univerzite. Publikovala štyri básnické zbierky, najnovšie Tlen (2009). Jej prvá zbierka Listopad nad Narwiąvyhrala cenu za najlepší debut roku (2003). Je držiteľkou Ceny Huberta Preisa. Mnoho jej básní sa obajvilo v antológiách vo Veľkej Británii, Spojených štátoch, Slovinsku či Švédsku. Venuje sa prekladom britskej a americkej poézie a prózy a literánej kritike Wallaca Stevensa, Laury Riding, Johna Ashberryho či Yusefa Komunyakaa. Je autorkou zbierky poviedok Poranek Marii i inne opowiadania (2010) a románu Biała Ofelia (2011).

andrea-grill.jpgAndrea Grill (AT) sa narodila v Bad Ischl v Rakúsku. Študovala v Salzburgu a Thessaloniki a promovala na Univerzite v Amsterdame. Svoje štúdium ukončila prácou na tému Evolúcia endemických druhov motýľov na Sardínii. Píše romány, poviedky a básne a pracuje ako výskumníčka a prekladateľka z albánčiny. Jej tvorba sa objavuje v mnohých časopisoch a magazínoch (napr. NZZ, Der Standard, Die Presse, Literatur und Kritik, Manuskripte). Získala niekoľko ocenení: za román Das Schöne und das Notwendigejej bola udelená cena Bremer Literaturpreis 2011. V minulosti pôsobila v Tirane, Cagliari (Sardínia), Neuchatel, Boloni a New Yorku. V súčasnosti žije vo Viedni. Je autorkou mnohých románov: Der gelbe Onkel. Ein Familienalbum (2005), Zweischritt (2007), Tränenlachen (2008), zbierok poviedok (Liebesmachine NYC. Storys, 2012) a básní (Happy Bastards, 2011).

martina-hefter.jpgMartina Hefter (DE) je spisovateľka a performerka. Narodila sa v Pfronten/Allgäu a v súčasnosti žije spolu s rodinou v Lipsku. V roku 1991 ukončila v Mníchove štúdium tanca a gymnastiky na Kleine Nestler Schule. Potom študovala javiskový tanec na berlínskej škole Etage. V rokoch 1997 – 2003 pôsobila v nemeckom Literárnom inštitúte v Lipsku, kde viackrát prednášala ako hosťujúca docentka. Stredobodom jej literárnej tvorby je poézia, ktorú formálne a obsahovo používa ako nástroj na vysvetlenie jazyka prostredníctvom pohybu a tanca prostredníctvom jazyka. Popri literárnej tvorbe sa venuje performatívnym projektom na hranici medzi textom a pohybom. Je iniciátorkou a účastníčkou projektu “Bewegungsschreiber”, spájajúceho poetiku s tancom. Projekt bude realizovaný v decembri tohto roku (2012). K jej nedávnym publikáciám patrí román Die Küsten der Berge (Brehy hôr, 2008), Nach der Diskotheken (Po diskotékach, 2010), eseje a básne v časopisoch a antológiách, napr. Die Hören či Edit. Je držiteľkou niekoľkých ocenení, napr. Ceny za poéziu Meran (2008) alebo Londýnskeho štipendia nemeckého literárneho fondu (2006).
zuzana-husarova.jpgZuzana Husárová (SVK) sa zaujíma o inovácie v literatúre a médiách. Má doktorát z literárnej vedy. Prednáša americkú literatúru na Univerzite Komenského v Bratislave a elektronickú literatúru na Masarykovej univerzite v Brne. V roku 2011 bola štipendistkou Fulbrightovho programu pre výskum a prednášanie na MIT v Cambridge, USA. V rámci slovenského grantu na výskum elektronickej literatúry editovala s Bogumiłou Suwarou knihu V sieti strednej Európy. Je autorkou experimentálnej literatúry s využitím rôznych médií. Spolu s Ľubomírom Panákom vytvorila niekoľko interaktívnych literárnych diel. S Amaliou Roxanou Filip spolupracuje na transmediálnom projekte liminal (kniha vizuálnej poézie a multimédií). Jej teoretické a umelecké diela sa objavili v amerických časopisoch (Drunken Boat, BathHouse Hypermedia Journal, Yes, Poetry, SpringGun, EBR) v Európe a Kórei.
Marija Ivanović (AT) was born in Calw, Germany. She studied sculpting in Berlin. After leaving art school she volunteered with wildlife conservation projects in Croatia. She is currently enrolled in the graduate program in conference interpreting at University of Vienna. Since 2010 her poetry and prose have been published in magazines Manuskripte and Literatur und Kritik.
leevi-lehto.jpgLeevi Lehto (FIN) je fínsky básnik, prekladateľ, vydavateľ, programátor, performer a skladateľ samouk. Od roku 1967 vydal šesť zbierok poézie, jeden román, jedno experimentálne prozaické dielo a zbierku esejí. V sedemdesiatych rokoch pôsobil ako ľavicový politik a v deväťdesiatych rokoch ako vedúci firemnej komunikácie. Je známy svojimi experimentátorskymi pokusmi s digitálnym písaním, napr. Google generátorom poézie. Preložil približne 40 kníh rôznych žánrov, počnúc záhadnými príbehmi cez filozofiu, sociológiu, končiac poéziou. Jeho nový fínsky preklad románu Ulyssesod Jamesa Joyca vyšiel v júni 2012 vo vydavateľstve Helsinskej univerzity. Od roku 2007 vedie vlastné vydavateľstvo, ntamo, v ktorom vyšlo už viac ako 150 kníh. Väčšina titulov sa zaraďuje ku kritikmi uznávanej experimentálnej poézii. Lehto často performuje svoju tvorbu ako i tvorbu iných básnikov na medzinárdných vystúpeniach. Známe sú napríklad jeho verzie diel fínskych autorov z tzv. „tradičného” obdobia. Fínsky kritik Aleksis Salusjärvi nazval Lehtove predstavenia „atavistickým, emočným, ohlušujúco revúcim hlasom...akoby jeho predstavenie a hlas boli samotným predmetom básne.” Autor nedávno začal vystupovať aj s hudobníkmi, s folkovou harfistkou Sallou Hakkola či bubeníkom Terom Valkonenom.
Miroslav Mićanović (HR) je básnik, poviedkar, kritik a esejista. Absolvoval štúdium na Filozofickej fakulte v Záhrebe. Je spoluautorom niekoľkých básnických výberov: spolu s Hrvojom Pejakovićom zostavil výber súčasnej chorvátskej poézie Les jeunes Croates (1989), s B. Čegecom prehľad chorvátskej poézie osemdesiatych a deväťdesiatych rokov Strast razlike, tamni zvuk praznine (Vášeň pre rozdiely, temný tón prázdnoty, 1995) a s R. Simićom výber Mladá chorvátska poézia (2000). Textom Človek, ktorý rodine nosil chlieb sa zúčastnil projektu Posao dvanaestorice, romani u nestajanju (Záležitosť dvanástich, miznúce romány, 1998). Ako samostatný grafický list uverejnil v dvojjazyčnom vydaní báseň Jób, v nemeckom preklade Dražena Karamana a s grafikou M. Vejzovića. V rokoch 2001 – 2003 uverejňoval v sobotnej kultúrnej prílohe novín Jutarnji list stĺpček nazvaný Jednosmerná ulica, v rokoch 2005 a 2006 mapoval svojimi kritickými textami súčasnú chorvátsku básnickú produkciu v novinách Vjesnik. V roku 1998 získal za zbierku básní Zib cenu Duhovno hrašće a v roku 2004 cenu Fran Galović za poviedkovú zbierku Trajekt. Je autorom antológie súčasnej chorvátskej poézie Utjeha haosa (Útecha chaosu, 2006). Je dlhoročným redaktorom časopisu Quorum a edícií vo vydavateľstve Naklada MD. V súčasnosti pracuje v Agentúre pre výchovu a vzdelávanie. K jeho ďalšej tvorbe patrí napr. Grad dobrih ljudi (Mesto dobrých ľudí, 1984, elektronické vydanie 2005); Zid i fotografie kraja (Múr a fotografie konca, 1989); More i prašina (More a prach, 1991); Nitko ne govori hrvatski / Personne ne parle croate (spolu s B. Čegecom a I. Prtenjačom, 2002, 2003); Tri krokodila (spolu s B. Čegecom a S. Karuzom, 2005); Zapadni kolodvor (Západná stanica, 2006) alebo Dani (Dni, 2011).
thomas-mohlmann.jpgThomas Möhlmann (NL) žije v Amsterdame, kde pracuje pre Holandský literárny fond. Zostavil výber Nijhoffovej poézie, ktorý vyšiel v roku 2008 vo vydavateľstve Prometheus podobne ako jeho dve vlastné básnické zbierky. Je šéfredaktorom holandského básnického časopisu Awater, redaktorom básnickej edície Vadem a niekoľkých básnických antológií. Jeho prvá zbierka basní De vloeibare jongen (Tekutý chlapec, 2005) bola v roku 2006 nominovaná na cenu C. Buddingh' za novú holandskú poéziu a v roku 2007 vyhrala cenu Lucy B. & C.W. van der Hoogt.
luigi-nacci.jpgLuigi Nacci (IT) je básnik, prozaik a performer. Žije v Trieste. Je autorom niekoľkých publikácií: Il poema marino di Eszter (2005), poema disumano (2006, CD), Inter nos/SS (2007), Madrigale OdeSSa (2008), odeSS (in Decimo quaderno italiano di poesia contemporanea, 2010). Za posledných niekoľko rokov sa zúčastnil viacerých domácich i medzinárodných čítačiek a festivalov. Pracuje pre rôzne časopisy, magazíny a webové stránky. Okrem toho organizuje kultúrne podujatia. Momentálne spolurežíruje Viandanza Festival v Toskánsku.
adam-pluszka.jpgAdam Pluszka (PL) je básnik, prozaik, filmový a literárny kritik. Publikoval básnické zbierky z prawa z lewa, Zwroty, Trip, French love a prózy Łapu Capu a Flauta. V roku 2003 bol nominovaný na cenu Paszport Polityki. V súčasnosti žije vo Varšave.
katharina-schultens.jpgKatharina Schultens (DE) študovala literatúru a kultúru v Hildesheime, Boloni a St. Louis. Od roku 2006 pracuje vo výskumnej správe Humboldtovej univerzity v Berlíne. Od roku 1998 publikuje svoje básne a eseje v literárnych magazínoch a antológiách. Jej prvá zbierka Aufbrüche vyšla v roku 2004 vo vydavateľstve Rhein-Mosel a jej druhá, gierstabil, v roku 2011 vo vydavateľstve luxbooks/Christian Lux. V poradí tretia, hysteresis, vyjde v roku 2013/2014. V rokoch 2011 a 2012 pracovala na projektoch pre poesiefestival Berlin, medzi iným aj na spoločnom projekte európskej poézie renshi.eu. Za svoju prácu získala niekoľko cien, nedávno napr. Kunstpreis des Landes Rheinland-Pfalz.
donna-stonecipher.jpgDonna Stonecipher (USA) je autorkou troch kníh: The Reservoir(víťazka súťaže Contemporary Poetry Series, 2002); Souvenir de Constantinople (2007); a The Cosmopolitan(víťazka súťaže National Poetry Series, 2008). Jej básne boli publikované v mnohých časopisoch, napr. New American Writing, Conjunctions, Denver Quarterly, Coconut alebo The Canary a boli preložené do francúzštiny, nemčiny, španielčiny a češtiny. Autorka prekladá z francúzštiny a nemčiny. Jej preklad novely švajčiarskeho autora Ludwiga Hohla bude publikovaný tento rok. Žije v Berlíne.
gwenaelle-stubbe.jpgGwenaëlle Stubbe (FR) sa narodila v Bruseli a žije a pracuje vo Francúzsku. Publikovala knihy Ma tante Sidonie (Moja teta Sidónia, 2010) Salut, Salut Marxus (Ahoj, ahoj, Marxus, 2006). Predtým Le héros et sa créature (Hrdina a jeho kreatúra) v bruselskom vydavateľstve le Cormier a Un serpent de fumée (Dymový had) vo vydavateľstve la Pierre d'Alun. Spolu s Laurence Vielle vydala divadelnú hru L'incroyable histoire du grand Gelbe (Neuveriteľný príbeh veľkého Gelba) vo vydavateľstve L'ambedui. Číta a prednáša vo Francúzsku i v zahraničí, po francúzsky aj po holandsky (Mexiko, Maroko, Alžírsko, Švédsko, Nórsko, Nemecko atď.). Je držiteľkou Amicovej ceny Francúzskej akadémie. Jej knihy boli preložené do nórčiny (Min tante Sidonie, preklad T. Lundbo, Oslo 2008) a do holandčiny (Oorlogepisode, preklad P. Joostens, Gand 2008. Tja. Slibreeks, 2010). V súčasnosti študuje na École des Hautes Études sociológiu súčasnej poézie. Kniha Moja teta Sidóniabola adaptovaná aj pre rozhlas (France culture, ACR, jún 2009. Vojnová epizóda, France culture, október 2009. Dostupné online, ZOO, Arte radio.com 2008).

michal-sanda.jpgMichal Šanda (CZ) sa narodil v Prahe. Maturoval na malostranskom Gymnáziu Jána Nerudu a neskôr vystriedal niekoľko zamestnaní. V súčasnosti pracuje ako archivár v Inštitúte umenia – Divadelnom ústave. Bibliografický odbor Národnej knižnice mu pripisuje autorstvo mnohých kníh: sto a (1994), Ošklivé příběhy z krásných slov (1996), Dvacet deka ovaru (1998), Metro (1998 a 2005), Blues 1890 – 1940 (2000), Sudamerická romance (2003), Býkárna (2006) s Milanom Ohniskom a Ivanom Wernischom, Merekvice (2008), Remington pod kredencí (2009), Dopisy (2009) spoločně s Karlom Havlíčkom Borovským, Sebrané spí si (2012). Je autorom viacerých divadelných hier: Španělské ptáčky (2006), Blues o Robertu Boyerovi (2011), či Sorento (2011).

hendriikka-tavi.jpgHenriikka Tavi (FIN) sa narodila vo Vehkalahti v južnom Fínsku. Žije a pracuje v Helsinkách. V roku 2003 skončila štúdium filozofie a literárnej komparatistiky na Helsinskej univerzite. Od roku 2011 je študentkou doktorandského štúdia na Univerzite Jyväskylä, kde študuje tvorivé písanie. Jej prvá kniha poézie Esim. Esa (2007) vyhrala literárnu cenu Helsingin Sanomat za najlepší debut roku. Odvtedy publikovala niekoľko ďalších kníh: Sanakirja (Slovník, 2010), Toivo (Nádej, 2011) a spoločné dielo In large well-organized termite colonies (Vo veľkých, dobre organizovaných kolóniách termitov) v spolupráci s Mikaelom Bryggerom a umeleckou skupinou IC-98. Kniha Toivo získala dve fínske literárne ceny: Cena Kalevi Jäntti pre mladého sľubného spisovateľa a Tanssiva Karhu, cena fínskeho rozhlasu za najlepšiu básnickú zbierku roku. Tavi preložila niekoľko detských kníh a okrem iného aj Schillerove eseje. Od roku 2006 pracuje ako redaktorka básnického časopisu Tuli&Savu.Je aktívnou členkou vydavateľského družstva Poesia, ktoré v roku 2011 založilo 15 fínskych básnikov. Tento rok (2012) pracuje autorka na projekte „12”. Ide o pojmovo definovaný výstup, ktorého ústrednou témou je odpoveď na otázku: Koľko básnických zbierok musí ročne napísať priemerný básnik, aby sa uživil z predaja autorských práv? Podľa Taviných výpočtov ich musí byť minimálne 12. Tento rok sa preto každý mesiac snaží napísať knihu, ktorá vždy nesie meno podľa mesiaca, v ktorom vznikla. 1. septembra publikovala autorka knihy Január, Február, Marec, Apríl, Júna Júl.
julieta-valero.jpgJulieta Valero (ESP) sa narodila v Madride a vyštudovala hispánsku filológiu na Univerzite Complutense. K jej tvorbe patrí napr. Ínsula (Ostrov), ABC de las letras (Abeceda písmen),Turia, Vulcane, Minerva, Diario de poesía (Denník poézie), atď. Podieľala sa na tvorbe mnohých antológií: Inéditos (Nepublikované), 11 poetas (11 básnikov, 2002), 33 de Radio 3 (33 z rádia 3, 2003), 11-M. Poemas contra el olvido (11. marec. Básne proti zabudnutiu, 2004), Poesía pasión (Poézia vášeň, 2005), Deshabitados (Neobývaní, 2008), Palabras sobre palabra: 13 poetas españoles jóvenes (Slová o slove: 13 mladých španielskych básnikov, Čile, 2009), El poder del cuerpo. Antología femenina contemporánea (Sila tela. Súčasná ženská antológia, 2009) alebo Contrabando: una antología de la poesía española actual (Kontraband: antológia súčasnej španielskej poézie, Argentína, 2011). Je autorkou mnohých básnických zbierok: Los Heridos Graves (Ťažko ranení, Barcelona, DVD, 2005) či Autoría (Autorstvo, Barcelona, DVD, 2010, Cena za poéziu Cáceres, Cena kultúrneho dedičstva, Cena Ausiása Marcha 2010, zvolená za jednu z desiatich najlepších kníh roka časopisu Quimera a jeden z najlepších titulov roka 2010 časopisov Babelia a El Cultural). Päť rokov spolurežírovala a moderovala rozhlasový program "A ras de verso" (“Tesne pri verši”) v rádiu Radio Círculo del Círculo de BB AA v Madride. V súčasnosti je členkou pedagogického zboru tvorivej školy písania Hotel Kafka. Dlhé roky pracuje ako editorka a od roku 2008 je koordinátorkou Nadácie centra poézie Josého Hierra (Fundación Centro de Poesía José Hierro).
maria-zanolli.jpgMaria Zanolli (IT) je novinárka na voľnej nohe. Píše pre Corriere della Sera (vydanie pre mesto Brescia) a vedie rubriku amABILmente venovanú telesne postihnutým. Spolupracuje s celoštátnymi periodikami. Realizovala niektoré nové vydavateľské projekty. Vo vydavateľstve Campanotto vydala v roku 2006 zbierku Dvaja, v roku 2007 získala cenu za poéziu Lionello Fiumi di Roverchiara. Jej básne boli uverejnené v rozličných antológiách a časopisoch. Po slovách je jej najnovšia kniha, ktorú napísala spoločne s ilustrátorkou Laurou Veronesi.

Herci

Lucia Hurajová (1976) je herečka, žije v Bratislave. Pravidelne účinkuje v bratislavských divadlách (MD- POH, Divadlo v podpalubí). Je členkou Túlavého divadla, koordinuje medzinárodný frankofónny projekt Karavána desiatich slov. Nedávno absolvovala doktorát z divadelnej vedy. lucia-hurajova.jpg
Marek Majeský (1972) pochádza z Bratislavy. Absolvent divadelnej fakulty VŠMU študijný odbor: herectvo, tri roky v angažmán v Trnavskom divadle, päť rokov v angažmán v DAB Nitra, dva roky v ŠD Košice. Medzitým krátke nedokončené štúdium na filmovej fakulte VŠMU, študijný odbor: filmová scenáristika. Následne trvalý umelecký návrat do Bratislavy, vždy už len ako herec na voľnej nohe. Výnimkou bolo iba ročné angažmán v divadle Nová scéna. Účinkoval skoro na všetkých bratislavských scénach. Absolvoval doktorandské štúdium na VŠMU, študijný odbor herectvo, s titulom ArtD. Má odpremiérovaných už skoro 70 divadelných inscenácií. Pravidelne pôsobí taktiež vo filme, televízii, rozhlase a dabingu. Hrá v inscenácii Bosé nohy v parku v Mestskom divadle POH v Bratislave. marek-majesky.jpg

Sprievodné info

Koncerty

riverloam-trio.jpg

RIVERLOAM TRIO / PL
TRZASKA/SANDERS/BRICE

Mikołaj Trzaska – saxofón, basový klarinet (Poľsko)
Olie Brice – dvojitá basa (Izrael, Veľká Británia)
Mark Sanders – bicie (Veľká Británia)

Trio Riverloam hrá v tejto zostave už niekoľko rokov. V novembri chystajú novú LP platňu v štúdiu NoBusiness Records. Mikolaj Trzaska je jedným z najvýznamnejších saxofonistov vo voľnej improvizácii v Poľsku. Jeho meno je známe i v zahraničí a dnes pravidelne spolupracuje s majstrami tohto žánru ako je s Joe McPhee, Ken Wandermark či Peter Brötzmann. K najzaujímavejším projektom patrí formácia Magic, ktorá vznikla v spolupráci Tria X s Mikolajom Trzaskom a minulý rok sa objavila na jazzovom festivale Kerava. Bubeník Mark Sanders je od deväťdesiatych rokov známou tvárou britskej improvizátorskej scény. V minulosti spolupracoval s umelcami zvučných mien ako sú Evan Parker, Derek Bailey alebo John Butcher. Z medzinárodných hudobníkov to boli Wadada Leo Smith a Charles Gayle. Basista Olie Brice patrí k o niečo mladšej jazzovej generácii. Zaujíma sa aj o klezmer a hudbu Balkánu. Spolupracoval napríklad s Paulom Dunmallom či Louisom Moholo-Moholo.


satenove-ruky.jpg

Saténové Ruky

Saténové Ruky sa považujú za nesprávnu odpoveď na britpop a správnu odpoveď na slovenský pop a český underground. Zatiaľ čo návštevníci koncertov ich hudbu charakterizujú ako niečo medzi Lasicom, Satinským a Joy Division, kapela svojím postšansónovým lo-fi zvukom sympatizuje s formáciami ako Nový Svět, alebo Шихта. Zoskupenie tvorí básnik Vlado Janček, Braňo Bezák, Kasko, Patrik Nagy a Toni Granko.

Povedali o Saténových Rukách

„Pútavé..."
Hidzo (Kosa z Nosa)

„Bojím sa, že album bude príliš učesaný."
Biba_FM

„Je tam Pixies, je tam Kosa z Nosa, je tam Mary Chain."
Tibor Holoda (W:lson:c)

„Ste najlepšia rock´n´rollová skupina v Bratislave."
Roman Harvan (Slovenská filharmónia)


davai.jpg

Davaï / RUS / FR

Francúzsko-ruská formácia Davaï je niečo medzi rockom a šanzónom. Osemčlenná kapela v sebe skrýva búrlivé spojenie slovanskej tragégie a cigánskej vášne hrou na gytaru, husle, akordeón, bicie a perkusie. Nemožno zabudnúť na hlas Svetlany, ktorý sa v obrovských priestoroch nádherne rozlieva.


Filmy

sestra.png

Sestra

Sestra / réžia: Vít Pancíř / Česko / 2008 / 70 min.

Film je nakrútený na motívy románu Jáchyma Topola s hudbou Psích vojáků. Hlavný hrdina má okolo tridsiatky a pracuje v malom divadle ako výtvarník. Svoje okolie pozoruje s opovrhnutím a jeho život sa zásadnejšie zmení, keď stretne Černou. Zamilovaná dvojica uniká z mesta. Príbeh je ponorený do temnej romantiky a rieši vnútorné konflikty hrdinu, ktoré sú nadčasové. Medzi experimentálnym filmárom, animátorom a tvorcom videoklipov kultovej kapely Psí vojáci Vítom Pancířom a tvorcom predlohy a hudobnej zložky Jáchymom Topolom vládla počas nakrúcania absolútna dôvera. Pancíř vybral z knihy len básne a štyri sny a exaltovanosť pôvodného textu vyvážil civilnými obrazmi.


pina.png

Pina / FR / DE / GB

Pina / réžia: Wim Wenders / Francúzsko / Nemecko / Veľká Británia / 2011 / 100 min.

Najnovší film Wima Wendersa Pina je vôbec prvý európsky hraný 3D film. Wenders snímku natočil ako poctu nemeckej choreografke Pine Bausch, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila tanec a divadlo poslednej tretiny dvadsiateho storočia. Film mal byť spoločným projektom Wendersa a Bauschovej, ale kvôli jej nečakanej smrti vznikol „in memoriam" a zachytáva jej kľúčové diela a spomienky jej najbližších spolupracovníkov. Film je strhujúcou cestou do sveta emócií a duše zobrazenej telom (na AP 2012 uvádzaný v 2D).


fair-play.png

Fair-Play / SK

Fair-Play / réžia: Arnold Kojnok / Slovensko / 2012 / 52 min.

Dokumentárny film FAIR – PLAY zaznamenáva vývoj tvorby akademického maliara Júliusa Kollera (1939 – 2007) v kontexte dobového myslenia. Autorským zámerom je bez prílišného pátosu uchopiť realitu Júliusa Kollera a priblížiť tak divákovi prácu a myslenie konceptuálneho tvorcu v širších súvislostiach. Vo filme sa kladie dôraz na vykreslenie okolností, v akých bol autor nútený tvoriť, t. j. pohybovať sa v spoločnosti a reflektovať ju ako celok. Rozsah a význam odkazu J. Kollera, výtvarníka, ktorého meno presahuje stredoeurópsky rozmer, je vo viacerých miestach v určitom kontraste s realitou, ktorú prežil.


strom-zivota.png

Strom života / USA

Strom života / réžia: Terrence Malick / USA / 2011 / 139 min.

Veľkolepý obrazový epos Terrenca Malicka o hľadaní zmyslu života medzi dvoma brehmi rozumu a lásky a emócií a kamennej tváre. Brad Pitt v úlohe otca malého Jacka sa snaží vychovať zo svojho syna človeka pripraveného na akúkoľvek životnú situáciu. Chce vychovať víťaza, ktorého nič a nikto nezlomí, a ktorý dokáže neoblomne kráčať za svojím cieľom. Keď Jack vyrastie (Sean Penn), uvedomuje si vplyv svojej matky – láskyplnú ochranu, detskú bezstarostnosť, ľahkosť duše a života. Až keď na vlastnej koži zažije trpké skúšanie osudu, pochopí, že rozum aj city majú v živote svoje miesto a môžu vedľa seba fungovať v harmónii.


festival-anca-logo.jpg

Best of Fest Anča 2012

Best of Fest Anča 2012 / kolekcia víťazných filmov 5. ročníka Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča 2012, 60 min

Víťazné filmy vybrala medzinárodná porota. Hlavnú cenu Anča Award získal poľský animovaný film Marty Pajek Snová šnúra (Snępowina). Čestné uznanie získali filmy Ach, Willy (Oh Willy) v réžii Emmy De Swaef a Marca Jamesa Roelsa z Belgicka a Veľký dom (Suur maja) režiséra Kristjana Holma z Estónska. Prvýkrát udelili špeciálnu cena Anča Student Award filmu O rôznych druhoch papiera (De riz ou d'Armenie) režisérov Samy Barras, Romain Blondelle, Hélène Marchal a Céline Seillé z Francúzska. Čestné uznanie sa ušlo filmu BAKA!! Immanuela Wagnera zo Švajčiarska a Cenu Anča Music Video Award za najlepší videoklip získala Kôpka (Mound) režisérky Allison Schulnik z USA.


faust.png

Faust / RU

Faust / réžia: Alexander Sokurov / Rusko / 2011 / 134 min.

Neopätovaná láska a bezbrehá vášeň. Film, ktorý vás vtiahne do sveta dôb dávno minulých, je strhujúcou púťou plnou poetických i drsných záberov. Sokurovov zvláštny film naliehavo poukazuje na ľudské slabosti a chyby a znovuobjavuje Fausta ako hlboko ľudský príbeh. Nevšedné herecké výkony Johannesa Zeilera, Hanny Schygully a Antona Adasinjskeho (frontmana divadelného zoskupenia DEREVO). Radikálna reinterpretácia Goetheho príbehu, mýtu o zapredaní duše diablovi. Faust je mysliteľom a rebelom, avšak zároveň anonymným človekom, ktorého ovládajú vnútorné popudy chamtivosti a chtivosti.


zvonky-stastia.png

Zvonky šťastia / SK

Zvonky šťastia / réžia: Marek Šulík, Jana Bučková / Slovensko / 2012 / 75 min.

Mariena a Roman sú bratranec a sesternica. Napriek tomu, že majú každý svoju rodinu, deti a každodenný život, v osade poznajú Marienu ako Karla a Romana ako Darinku. Spája ich spoločná vášeň, ktorá má s každodenným životom málo spoločného – obdiv k speváckym hviezdam Karlovi Gottovi a Dare Rolins. Jedného dňa sa rozhodnú, že pre nich naspievajú obľúbený hit Zvonky šťastia a spolu s vlastným videoklipom im ho pošlú na DVD. Týmto projektom ich sprevádzajú dokumentaristi Marek Šulík a Jana Bučka. Vzniká tak hra, v ktorej sa vymieňajú roly protagonistov a filmárov, mediálnych hviezd a obyčajných ľudí zo sociálne slabších pomerov.


472621107_640.jpg

Rytmy Brazílie / BR / FIN / CH

Rytmy Brazílie (Brasileirinho - Grandes Encontros do Choro) / réžia: Mika Kaurismäki / Brazília / Fínsko / Švajčiarsko / 2005 / 90 min.

Dokument o histórii a nevšednej vitalite jedného z najoriginálnejších brazílskych hudobných štýlov — choro. Choro vzniklo ako prvá skutočná brazílska inštrumentálna hudba a od svojho založenia pred 130 rokmi sa vyvinulo do fascinujúcej podoby modernej tropickej hudby. Spája prvky európskych a afro rytmov. Do 20. rokov bolo choro popredným hudobným štýlom Brazílie a postupom času sa z neho vyvinula samba a bossa nova. Po niekoľkých rokoch odmlky zaznamenalo choro v roku 1990 výrazný comeback. Aj po objavení tanga, salsy, samby a flamenga zostává poslednou autentickou latinskoamerickou hudbou, ktorá sa dostala do medzinárodného povedomia.


hamlet-podnika.png

Hamlet podniká / FIN

Hamlet podniká (Hamlet liikemaailmasa) / réžia: Aki Kaurismäki / Fínsko / 1987 / 86 min.

Už názov filmu naznačuje ako ďaleko si Aki Kaurismäki dovolil odskočiť od Shakespearovej predlohy. Nadčasové dielo svetovej drámy prenáša do súčasného Fínska a pri hľadaní paralel postupuje s obdivuhodnou dômyselnosťou. Jeho Hamlet je dedičom významného podielu v podniku, ktorému šéfuje strýko Klaus. Píše podpriemerné básne a úzkostlivo si stráži váhu. Nad všetkým a nad všetkými sa (tak ako v predlohe) vznáša veľké temné rodinné tajomstvo. Kaurismäki v tejto snímke bravúrnou réžiou dokazuje, že nie je možné nájsť absolútne odpovede a definitívne riešenia, na ktoré niekedy ani slová nestačia.


banksy.png

Banksy – Exit Through the Gift Shop / USA

Banksy – Exit Through the Gift Shop / réžia: Banksy / USA / Veľká Británia / 2010 / 86 min.

Legendárny britský streetartista a graffiti writer Banksy, ktorý zatiaľ neodhalil svoju identitu, a to ani napriek nominácii na Oscara, prináša do kín provokatívny mystifikačný dokument o street artovej scéne. Excentrický francúzsky majiteľ obchodu Tonny Guetta má stovky hodín záznamov graffiti akcií, no márne pátra po tajomnom Banksym. Rozhodne sa podľa jeho vzoru stať sa sám kultovým umelcom. Pod pseudonymom Mister Brainwash (MBW) začne chrliť jeden artfeakt za druhým... Zábavný a vzrušujúci dokument o kulte pouličného umenia i ironická satira o tom, ako sa zo streetartu stala snobská záležitosť.

Eventy

Básne 2012 Asseco solutions

V rámci festivalu ARS POETICA budú slávnostne odovzdané ceny literárnej súťaže BÁSNE 2012 Asseco solutions, ktorú vyhlasuje občianske združenie literarnyklub.sk v spolupráci so spoločnosťou Asseco solutions. Štvrtého ročníka súťaže sa zúčastnilo 171 autorov zo Slovenska a zahraničia (USA, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Česko) a všetkých vekových kategórií. Práce hodnotila porota v zložení spisovateľ a vydavateľ Peter Šulej (predseda), básnici Michal Rehúš a Michal Habaj. Hlavnú cenu získala Mirka Ábelová z Previdze za cyklus básní Niečo originálne. Víťazka 4. ročníka literárnej súťaže BÁSNE 2012 Asseco solutions bude reprezentovať Slovensko s básňou Byť Slovákom je úžasné na Európskom básnickom turnaji (EPT), na ktorom OZ literarnyklub.sk participuje spolu s hlavným organizátorom slovinským vydavateľstvom Pivec a ďalšími európskymi organizáciami. Slávnostné udeľovanie cien EPT sa uskutoční 17. novembra v Maribore (SLO). Porota literárnej súťaže BÁSNE 2012 Asseco solutions udelila aj 9 prémií. Tento rok sa finalistami stali autori nasledujúcich príspevkov: Kry sa (Erik Strapko, *1986, Kráľová pri Senci), Cestovný lístok čierneho pasažiéra (Martin Melicherčík, *1977, Bratislava), Sedem klamstiev / 1 pravda (Marcel Lacko, *1977, Košice), Nomad revival (Martin Kočiš, *1984, Spišská Nová Ves), Práce (Alžbeta Brezinová, *1977, Bratislava), Sie forma (Eva Tomkuliaková, *1982, Trstená), Rituály (Matúš Bartko, *1978, Prešov), 2x (Daniela Olejníková, *1984, Košice), Básne (Martin Vlado, *1959, Košice).

Európske fórum poézie

Fórum predstaví celé spektrum básnických trendov, ako aj informácií o možnostiach vydávania poézie a o grantoch určených na jej preklad a tvorbu v rámci Európy i za jej hranicami. Možnosti podpory prekladu a vydávania slovenskej literatúry v zahraničí predstaví pani Miroslava Vallová, riaditeľka LIC.


Ohlasy

teraz.sk

port.sk


Fotogaléria