Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury

Malebné anglické mestečko Ledbury sa už takmer dvadsať rokov v prvej polovici júla mení na vyhľadávanú destináciu pomerne atypického ľudského druhu – básnikov a milovníkov poézie. Špecifikom festivalu je zvláštna hra pomerov. Vysoká koncentrácia básnikov, kritikov, vydavateľov a čitateľov napríklad prevyšuje kapacitu miestnych hotelov, a tak sú festivaloví hostia nezriedka ubytúvaní v súkromí, vo vilkách s bujne rozkvitnutými záhradami.

Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury
Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury

V niekoľkých uličkách mestského centra sa nachádza nečakane veľa priestorov, kde prebiehajú festivalové akcie: festival sa koná simultánne v miestnom divadle, v sále kultúrneho centra, v knižnici, v tržnici a Burgage Hall. Navyše trvá neuveriteľných desať dní a prakticky všetky podujatia sú plné (áno, aj platiacich divákov). Pravdepodobnosť, že človek, okolo ktorého prechádzate vo všedný deň napoludnie po chodníku, mieri na niektorú z festivalových akcií, je tak osemdesiat percent.

Ledbury ponúka prehliadku všetkého, čo si v poézii možno predstaviť. Od populárnych tematických recitácií s hercami a moderátorom, cez básnické hommages, komentované čítania či čítania s besedou, slam poetry, až po prednášky a workshopy venované kreatívnemu písaniu, knižnému dizajnu alebo detskému pohľadu na poéziu.

Ledbury Poetry Festival uchopil dokonca aj projekt Versopolis tak, že prudko zvýšil koncentráciu básnikov v sále. Britskému publiku predstavil piatich „európskych básnikov" v spoločnosti štyroch britských renomovaných básnikov mladšej a strednej generácie. Švédku Idu Linde, Belgičanku Maud Vanhauwaert, Macedónca Gjoka Zdraveského, Litovca Aivarasa Veiknysa a Slovenku Máriu Ferenčuhovú – uviedli britskí básnici Liz Berry, Eleanor Rees, Meirion Jordan a Adam Horowitz, ktorí sú takisto súčasťou projektu Versopolis.

Ako uviedla Mária Ferenčuhová: "Versopolitná čítačka tak bola prehliadkou deviatich temperamentov, poetík, štýlov a prízvukov, deviatich autorov natoľko odlišných, že každý z nich pódium i celú sálu rozvibroval inou energiou. Ledbury Poetry Festival a jeho dve silné duše – umelecká riaditeľka Chloe Garner a manažérka Phillippa Slinger – boli pre mňa malým zázrakom tohto leta. Och, a zabudnúť netreba ani na úžasných zvukárov, vďaka ktorým sa poézii ani na sekundu nezachvel hlas."