Nigéria – v srdci Zeme

17. ročník Medzinárodného festivalu poézie v Berlíne (3.-9. jún 2016) predstavil návštevníkom aj niekoľko významných poetiek a básnikov z Nigérie.

niyi-osundare-c-paul-punzo.jpgAzda najväčším highlightom nigérijského večera bol pre mňa básnik Niyi Osundare, ktorý v súčasnosti patrí medzi popredných profesorov angličtiny na Univerzite v New Orleans a doposiaľ publikoval osemnásť zbierok poézie. Je držiteľom najprestížnejších ocenení ako je Cena za poéziu Tchicaya U Tam’si, či najvyššie ocenenie za výnimočný kreatívny a intelektuálny prínos (Nigerian National Order of Merit Award).

Svoje básne publiku nielen zarecitoval, ale aj zaspieval, tak, ako je to v Nigérii, kde básne odmalička deťom spievajú, zvykom. Ako povedal: "V našich básniach sa zrkadlia vždy aj naši predkovia a preto sú moje básne ich a aj vaše."

titilope-sonuga_-c-eniola-abumere.jpg

Ďalšou hviezdou podujatia bola jednoznačne nigérijsko-kanadská poetka Titilope Sonuga. Jej nádherný hlas, jej výnimočný prednes, no predovšetkým sila jej poézie, akoby zastavili v sále čas.

17. festival poézie Berlín
17. festival poézie Berlín
Viac informácií nájdte na literaturwerkstatt.org


Titilope Sonuga, TEDxEdmonton, 30. júl 2014:

"... Verím, že Boh istotne je multitaskingová žena,
veď moja mama zvládla uvariť tri rôzne jedlá naraz.
Nakŕmiť ľudí, to bol jej spôsob vyjadrenia lásky. A ja sa dobrému jedlu veru nebránim.
Vychutnávam si jej lásku až do špiku kostí ... A čoraz viac cítim, že nie je hlad ako hlad...
"

– Martina Straková



Súvisiace:

Miznutie žien.
Rozhovor s Titilope Sonuga