Ivan Krasko by sa dnes dožil 140 rokov

V týchto dňoch si pripomíname 140. výročie narodenia priekopníka modernej slovenskej poézie, Ivana Kraska. Je príjemným zistením, že tento rok to budú oslavy bohatšie o jedno významné dielo...

Ivan Krasko (12. júl 1876 – 3. marec 1958)
Ivan Krasko (12. júl 1876 – 3. marec 1958)

V týchto týždňoch totiž vyšla nová monografia profesora Jána Zambora: Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpretáciách. Kniha je fundovaným sprievodcom diela najvýznamnejšieho básnika slovenskej moderny a slovenského symbolizmu. Názov monografie odkazuje na Kraskov výrok, ktorý svoje lyrické verše charakterizoval ako „vzlyky nahej duše“. Monografiu dopĺňajú bohaté biografické a bibliografické fakty o autorovi.


Ján Zambor: Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpretáciách
Ján Zambor: Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpretáciách
Vydalo Literárne informačné centrum v Bratislave


Pri príležitosti uvedenia monografie do života sme položili profesorovi Zamborovi pár krátkych otázok:

*Čo pre Vás znamená osobnosť Ivan Krasko?

Krasko mi objavil poéziu. V piatej triede základnej deväťročnej školy mi dal učiteľ na školskú súťaž v umeleckom prednese recitovať jeho báseň Otcova roľa, ktorú sme mali v čítanke. Osobitá pôsobivosť veršov, ktorú dnes nazývam symbolistickou sugestívnosťou, spôsobila, že som sa o poéziu začal zaujímať.

*Čo podľa Vás ponúka tvorba I. Kraska súčasnému čitateľovi?

Na túto otázku odpovedá moja kniha. Určite zaujmú básne o interpersonálnych vzťahoch, najmä partnerských, pokúšajúce sa uchopiť ich záhadnosť a vyznačujúce sa moderným psychologizmom, i básne o večných záhadách ľudskej existencie.

Prezentácia monografie Jána Zambora sa uskutočnila v Letnej čitárni U červeného raka, 29. 6.2016.


Súvisiace:

kniznarevue.sk

zurnal.pravda.sk

devin.rtvs.sk