Festival 2006

Festival Ars Poetica svojím štvrtým ročníkom potvrdzuje kredit najväčšieho literárneho podujatia s medzinárodnou účasťou na Slovensku. Festivalové dianie sa sústreďuje nielen do samotného centra Bratislavy, konkrétne do nultého priestoru A4 na námestí SNP a kina Mladosť, ale aj do Banskej Bystrice. Sprievodné podujatia čakajú na divákov i v kníhkupectve Panta Rei v Auparku či Ex Libris na Prepoštskej ulici, ale aj na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

ars_2006_header.png

Počas štyroch poetických večerov od 11. do 18. októbra sa na festivale Ars Poetica autorskými performance predstaví 31 etablovaných básnikov i mladých talentov zo 14 krajín sveta. Preklady ich textov zaznejú v podaní známych hercov Lucie Hurajovej a Ľuboša Kostelného. Autentickosť živých vystúpení festivalových večerov zasa podfarbia VJ sety nositeľa národnej ceny za dizajn Jána Šicka.

Každý z festivalových dní popri poézii ponúka špeciálne koncerty. Divákov iste potešia hudobné lahôdky ako napr. poľské kapely Pink Freud a Matplaneta, francúzska formácia Montevideo Jeana Marca Monteru, britský Selector, slovenská Double Affair, či hlasový koncert Valeriho Scherstjanoia, ruského sound poeta z Berlína.

Občianske združenie Ars Poetica, organizátor festivalu, sa rovnakou mierou snaží o prezentáciu slovenskej literatúry. Podobne ako v uplynulých ročníkoch aj tentokrát festival Ars Poetica predstavuje celé spektrum slovenských autorov. Jana Bodnárová, Peter Milčák, Peter Macsovszky a Agda Bavi Pain sa uvedú autorským vystúpením, básnik Daniel Hevier zas pripravil tvorivú dielňu pre najmladších fanúšikov poézie.

Okrem poézie a koncertov festival ponúka i ďalší bohatý off program. Je to predovšetkým filmová prehliadka Ars Poetica, ktorá v kine Mladosť a v nultom priestore A4 od 11. do 18. októbra uvedie viac ako 50 filmov (celovečerných, dokumentárnych i krátkych), viaceré v slovenskej premiére alebo osobne uvádzané samotnými tvorcami. Súčasťou programu sú i tanečné predstavenia, prekladateľské workshopy, workshop tvorivého písania či špeciálna prednáška.

Knižným výstupom festivalu bude aj tento rok antológia, predstavujúca pravdepodobne najrozsiahlejší výber zo súčasnej svetovej poézie v slovenčine. Prekladateľsky sa na nej podieľali viaceré známe mená slovenského umeleckého prekladu, ako aj mladší prekladatelia (Miroslava Vallová, Ján Jankovič, Juraj Andričík, Marián Andričík, Zuzana Drábeková, Mária Ferenčuhová, Katarína Laučíková, Katarína Motyková, Peter Macsovszky, Martin Solotruk, Jitka Rožňová, Štefan Chrappa a iní.)