Festival 2009

Medzinárodný festival poézie Ars poetica 2009 prináša už 7. ročník mutižánrového podujatia, ktoré spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia. Aj tento rok Ars Poetica predstaví vystúpenia desiatok popredných súčasných básnikov, koncerty nezávislých hudobných zoskupení a interpretov, ako aj s filmové celovečerné, experimentálne i animované formy. Súčasťou programu sú aj sprievodné podujatia ako prednášky, workshopy či európske okrúhle stoly venované vydávaniu a prekladu poézie.

Festival tento rok predstaví rôznorodú poéziu 26 básnikov z 15 krajín (USA, Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Švédsko, Egypt, Slovinsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko). Ich básne preložili renomovaní, ako i mladí slovenskí prekladatelia: Marián Andričík, Zuzana Drábeková, Mária Ferenčuhová Ridzoňová, Mila Haugová, Karol Chmel, Milan Kopecký, Pavol Lukáč, Gabriela Magová, Katarína Motyková, Jana Pajerová, Martin Solotruk a Miroslava Vallová.

Svetová poézia v slovenskom preklade zaznie v interpretácii známych hercov Mareka Majeského a Lucie Hurajovej, živé VJ sety Zdena Hlinku vytvoria k autorským vystúpeniam ďalšiu obrazovú dimenziu.

Medzi hviezdy 7. ročníka medzinárodného festivalu poézie Ars Ppoetica 2009 patria poľský básnik Andrzej Sosnowski, americký autor Campbell McGrath, Nemec Jan Wagner či talianska poetka Laura Pugno. Zo slovenských umelcov sa na festivale predstavia autori mladšej poetickej generácie (Eva Luka, Ján Gavura, Daniel Grúň a Veronika Šramatyová).

Festival otvorí koncert poézie Márnivé bubliny – hudobné kompozície a improvizácie Oskara Rózsu, ktoré simultánne plynú vo vzájomných interakciách s poéziou súčasných slovenských básnikov. Počas nasledujúcich festivalových dní sa predstavia multimediálni umelci a hudobníci ako slovenská kapela Hvozd, poľské zoskupenie Marcel Arp Ensemble, česká Johan Band či projekt Healing Heating s Marekom Machajdíkom a Borisom Lenkom.

Vo filmovej sekcii festival predstaví 13 celovečerných a množstvo krátkych umeleckých filmov. Všetky sú späté s poéziou, či už témou alebo osobitou poetikou.

Festival Ars Poetica sa pokúša oživiť povedomie poézie ako súčasného média, aj prostredníctvom otvárania medzinárodného kontextu. Multilingválna festivalová antológia predstavuje najrozsiahlejší a najreprezentatívnejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku.