Festival 2013

Už jedenásteho októbra sa v priestore A4 a kine Lumiere začne medzinárodný festival poézie Ars Poetica 2013. Jedenásty ročník tohto, v strednej Európe unikátneho multižánrového podujatia, opäť spojí súčasnú svetovú poéziu s viacerými druhmi umenia. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na celé spektrum poetík a jazykov u nás nie veľmi známych. Na festivale tak zaznie poézia v turečtine, gruzínčine, či jazyku Mahárathi. Silným ťahákom programu bude prítomnosť viacerých popredných osobností súčasnej svetovej avantgardy, ako napríklad: Gerhard Falkner a Hans Thill z Nemecka, Louis Armand z Austrálie, digitálna experimentátorka Heike Fiedler zo Ženevy, či Fínka žijúca v Berlíne – Helena Sinervo.


Povznášajúca sila poézie vo všetkých farbách spektra

Festival predstaví tvorbu dovedna 25 básnikov z 18 krajín. Ich poéziu v pôvodných slovenských prekladoch prednesú známi slovenskí herci: Lucia Hurajová a Ľubo Bukový, so sprievodnými VJ setmi Zdena Hlinku. Mágiu poézie v multiartovom spojení pohybu, zvuku a obrazu prinesú na festivalové pódium dva aktuálne, prevažne slovenské, projekty: Skúmanie javov a Debody.

Slovenská poézia bude zastúpená autormi viacerých generácií s rôznymi kultúrnymi skúsenosťami. Za najmladšiu generáciu to bude experimentálna poetika Erika Šimšíka. Svoju novú tvorbu a performance predstaví etablovaný enfant terrible, Agda Bavi Pain a azda najpoprednejší rusínsky básnik, Juraj Charitun, ktorý vovedie divákov do sveta, kde súčasnosť pôsobí silou archetypov.

Filmová sekcia festivalu dáva významný priestor aktuálnym slovenským produkciám a novinkám, ako napríklad koprodukčný film RTVS Zamatoví teroristi, či krátky poetický film tvorkyne Ivany Šebestovej, Sneh. Divákov iste poteší aj nová francúzska snímka s Audrey Tautou, Pena dní.

Lahôdkami hudobnej dimenzie festivalu budú vystúpenia formácie Hipiersonik z Poľska, českej legendy Skrytý půvab byrokracie a hudobné sety slovenského Stroona.

Multilingválna festivalová antológia prinesie najrozsiahlejší a najreprezentatívnejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku. Ars Poetica tak dáva priestor celému radu osobností umeleckého prekladu: Zuzana Drábeková, Mila Haugová, Elvíra Haugová, Karol Chmel, Valerij Kupka, Pavol Lukáč, Silvia Ruppeldtová, Miroslava Vallová a ďalší.