Ars Poetica 2013



Už jedenásteho októbra sa v priestore A4 a kine Lumiere začne medzinárodný festival poézie Ars Poetica 2013. Jedenásty ročník tohto, v strednej Európe unikátneho multižánrového podujatia, opäť spojí súčasnú svetovú poéziu s viacerými druhmi umenia. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na celé spektrum poetík a jazykov u nás nie veľmi známych. Na festivale tak zaznie poézia v turečtine, gruzínčine, či jazyku Mahárathi. Silným ťahákom programu bude prítomnosť viacerých popredných osobností súčasnej svetovej avantgardy, ako napríklad: Gerhard Falkner a Hans Thill z Nemecka, Louis Armand z Austrálie, digitálna experimentátorka Heike Fiedler zo Ženevy, či Fínka žijúca v Berlíne – Helena Sinervo.



Povznášajúca sila poézie vo všetkých farbách spektra

Festival predstaví tvorbu dovedna 25 básnikov z 18 krajín. Ich poéziu v pôvodných slovenských prekladoch prednesú známi slovenskí herci: Lucia Hurajová a Ľubo Bukový, so sprievodnými VJ setmi Zdena Hlinku. Mágiu poézie v multiartovom spojení pohybu, zvuku a obrazu prinesú na festivalové pódium dva aktuálne, prevažne slovenské, projekty: Skúmanie javov a Debody.

Slovenská poézia bude zastúpená autormi viacerých generácií s rôznymi kultúrnymi skúsenosťami. Za najmladšiu generáciu to bude experimentálna poetika Erika Šimšíka. Svoju novú tvorbu a performance predstaví etablovaný enfant terrible, Agda Bavi Pain a azda najpoprednejší rusínsky básnik, Juraj Charitun, ktorý vovedie divákov do sveta, kde súčasnosť pôsobí silou archetypov.

Filmová sekcia festivalu dáva významný priestor aktuálnym slovenským produkciám a novinkám, ako napríklad koprodukčný film RTVS Zamatoví teroristi, či krátky poetický film tvorkyne Ivany Šebestovej, Sneh. Divákov iste poteší aj nová francúzska snímka s Audrey Tautou, Pena dní.

Lahôdkami hudobnej dimenzie festivalu budú vystúpenia formácie Hipiersonik z Poľska, českej legendy Skrytý půvab byrokracie a hudobné sety slovenského Stroona.

Multilingválna festivalová antológia prinesie najrozsiahlejší a najreprezentatívnejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku. Ars Poetica tak dáva priestor celému radu osobností umeleckého prekladu: Zuzana Drábeková, Mila Haugová, Elvíra Haugová, Karol Chmel, Valerij Kupka, Pavol Lukáč, Silvia Ruppeldtová, Miroslava Vallová a ďalší.


Plagát a poster

Ars Poetica 2013 pozvánka press
Ars Poetica 2013 pozvánka web

ap-plagat-2013.jpg


Umelci

tozan-alkan.jpgTozan Alkan (TR) sa narodil v Istanbule. Prednáša na Istanbulskej univerzite. Preložil diela mnohých básnikov a prozaikov z angličtiny a francúzštiny do turečtiny. Publikoval básnické zbierky: Zaman ve Maske (Čas a maska, 2003), Kalbin Akşamüzerleri (Zmrákania srdca, 2005), Ve Rüzgâr (A vietor, 2007) a vybrané básne v angličtine Death will hit the spot (Smrť príde vhod, 2009). Pôsobí ako šéfredaktor jediného tureckého časopisu venovaného umeleckému prekladu CN. Jeho poézia bola preložená do mnohých jazykov.
louis-armand.jpgLouis Armand (AU) sa narodil v Sydney. Básnik, prozaik a vizuálny umelec, kritik a teoretik kultúry. Od roku 1994 žije v Prahe. Vyšlo mu sedem zbierok poézie, medzi inými: Letters from Ausland (Pohľadnica z Auslandu, 2011) a Synopticon (s Johnom Kinsellom, 2012). Publikoval päť románov. Je editorom publikácie Contemporary Poetics (Súčasná poetika, 2007) a antológie Návrat kráľa majálesu: Pražská medzinárodná literárna renesancia, 1990 – 2010.
marco-belocchi.jpgMarco Belocchi (IT) je režisér, herec, básnik, prozaik a filmový scenárista. Narodil sa v Ríme. Vyštudoval Národnú akadémiu dramatických umení Silvia D'Amica. Pracuje ako divadelný a filmový herec a režisér. Vyšla mu zbierka poviedok Storie da un mondo oltre (Príbehy zo sveta na druhej strane, 2008), básnická zbierka Esercizi di immortalità (Cvičenia z nesmrteľnosti, 2013) a historická dráma Novantaquattro (Deväťdesiatštyri, 2013).
nevena-borisova.jpgNevena Borisova (BG) sa narodila vo Velikom Tarnove. Ukončila bakalárske štúdium žurnalistiky na Sofijskej univerzite, ako druhý odbor si zvolila sociológiu. V súčasnosti je na magisterskom štúdiu Literatúry, filmu a vizuálnej kultúry. Jej básne po prvý raz zaujali na Súťaži poézie mladých Veselina Hančeva. Kniha Pomalé portréty (2009) vyhrala Národnú súťaž poézie, Jar na juhu a zbierka básní Mladé hlasy, zase Národnú cenu. Za báseň Monológ pod oblohou jej Nadácia sv. Klimenta Ochrid- ského udelila Národnú študentskú cenu (2012).
daniel-cundari.jpgDaniel Cundari (IT) sa narodil v Rogliane v Kalábrii. Je básnikom, spisovateľom a prekladateľom. Prispieva do rôznych časopisov ako literárny kritik a prekladateľ. Píše v kalábrijskom dialekte, po taliansky a po španielsky. Publikoval poéziu: Cacagliùsi/Balbuzienti (2006); Il dolore dell'acqua (2007); Prótesis del alma (2008), Geografía feroz (2011), vyšiel mu aj román Istruzioni per distruggere il vento (2013). Za spomínané zbierky poézie mu bolo udelených viacero cien. Založil blog Vlci na balkóne venovaný literárnej kritike.
kato-djavahishvili.jpgKato Djavakhishvili (GE) sa narodila v Tbilisi. Publikovala štyri zbierky básní: Odo mňa k tebe (2008), Naľavo (2010), Pupa (2011) a Meno poslanca Name (2012). Získala ceny a nominácie na mnohých literárnych súťažiach: Cena Meskheti (2009); Cena časopisu Chveni Mtserloba; laureátka súťaže Gurama Rcheulishviliho (2011); laureátka Výstavy básní (2011); nominácia na literárnu Cenu Saba (2010/11); Jej básne boli preložené do arabčiny a ruštiny.
milos-djurdievic.jpgMiloš Đurđević (HR) sa narodil na ostrove Rab. Vyšli mu zbierky poézie: Pejzaži ili kružno traženje riječi (Krajina a krúživé hľadanie slov, 1989); U zrcalu (V zrkadle, 1994), Žetva (Žatva, 1997), Umbrijska sunčanica i druge pjesme (Umbrijský úpal a iné básne, 2010); knihy Podnevni pljusak (Poludňajší dážď, 2003), Sjene na vodi (Tiene na vode, 2009).

gerdarh-falkner.jpgGerhard Falkner (GER) sa narodil v Schwabachu. Debutoval básnickou zbierkou so beginnen am körper die tage (tak sa začínajú na tele dni, 1986). Vydal zbierku Berlin – Eisenherzbriefe (Berlín – listy srdca zo železa, 1998). Prvá monografia o Falknerovi vyšla v roku 1997, a to Voice and Void: The Poetry of Gerhard Falkner (Hlas a prázdnota: Poézia Gerharda Falknera od Neila Donahuea). Bilingválnou zbierkou poézie Kanne Blumma (Žiadne kvety, 2010) vytvára nové možnosti poézie v dialektoch.

heike-fiedler.jpgHeike Fiedler (CH) je spisovateľka, poetka, performerka, zvuková a vizuálna umelkyňa. Narodila sa vo vtedajšom Západnom Nemecku, žije v Ženeve. Pracuje s laptopom, papierom, modul8, realtime elektronikou a s ceruzkou. Od roku 2000 sa zúčastňuje mnohých medzinárodných festivalov poézie, čítaní a skupinových výstav. Na jeseň 2013 vydala knihu Bildrisse.


Viac informácií o autorke (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

steven-fowler.jpgSteven Fowler (UK), súčasný anglický básnik, maliar, bojový umelec a avantgardista. Vo svojich dielach zachováva modernistické a avantgardné tradície, venuje sa poézii, beletrii, zvukovému a vizuálnemu umeniu, inštalácii a performancii. Vyšlo mu päť kníh, básne si od neho objednali Tate Britain online, Mercy a London Sinfonietta. Pracuje ako editor poézie pre časopis 3am magazine a ako kurátor projektu Enemies (Nepriatelia). Je zamestnaný v Britskom múzeu, a pritom je na doktorandskom štúdiu na Londýnskej univerzite.

Viac informácií o autorovi (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

ville-hytonen.jpgVille Hytönen (FIN) je básnik a riaditeľ vydavateľstva Savukeidas. Mladosť strávil v Turku, žije striedavo v Talline a v Tampere. Básne z jeho troch básnických zbierok: Kuolema Euroopassa (Smrť v Európe, 2006), Idän musta joutsen (Čierna labuť východu, 2009) and Kasikkopuu (Strom mŕtvych, 2011) sú už preložené do pätnástich jazykov. Pod pseudonymom Anna Halmkrona napísal zbierku básní Kolmas sotaleikki (Tretia vojnová hra, 2008) a zábavnú kuchársku knihu Nälkätaiteilijan keittokirja (Kuchárska kniha pre hladného umelca).
juraj-charitun.jpgJuraj Charitun (SVK) sa narodil v Ostružnici, v okrese Snina. Študoval na Pedagogickej fakulte v Košiaciach. Od roku 1970 až do dôchodku pracoval ako učiteľ na ZŠ v Lendaku. Viedol tanečno-spevácky krúžok Kicora. Je autorom básnických zbierok: Husli z javora (Husle z javora, 1998), Moji žali (Moje žiale, 2010, za ktorú mu bola udelená Cena Alexandra Duchnoviča za rusínsku literatúru), Moji sny (Moje sny, 2011 – Cena A. Pavloviča 2010 – 2011 za pôvodné dielo v rusínskom jazyku), Moje nezábudky (2013), a zborníkov ľudových piesní a detského folklóru Kraju mij ridnij (Rodný môj kraj, 1987), Lastovičky prileteli (1989), Spyj ďitino, spyj, (Spi, dieťa, spi, 1990).
dimana-ivanova.jpgDimana Ivanova (BG) sa narodila vo Varne. Vyštudovala slovanské filológie a francúzsku filozofiu na Sofijskej univerzite. V roku 2006 nastúpila na doktorandské štúdium komparatívnej literatúry na Karlovej univerzite v Prahe. Vyšla jej kniha básní Pokana za bašta (Pozvanie pre otca, 2012). Jej básne boli preložené do angličtiny, češtiny a španielčiny. České centrum v Sofii jej dva razy udelilo Cenu Grigora Lenkova. Preložila niekoľko kníh z češtiny a slovenčiny.
i_lanznev_by-vera-gotseva-1.jpgIvan Landzhev (BG) je básnik, scenárista a esejista. Na Sofijskej univerzite ukončil bakalárske štúdium filozofie a magisterské štúdium umenia a súčasnej kultúry. V súčasnosti je na doktorandskom štúdiu, venuje sa ruskej literatúre 19. storočia. Za svoju prvú zbierku básní По вина на Боби Фишер (Zvaľte to na Bobbyho Fischera, 2010) získal viacero národných cien za poéziu. Básne uverejňuje v prestížnych časopisoch a novinách v Bulharsku, a v angličtine v časopise Granta. Okrem angličtiny boli jeho básne preložené do španielčiny, nemčiny, slovenčiny, slovinčiny a chorvátčiny.
jason-mashak.jpgJason Mashak (USA) vyrástol v Michigane, žil v Georgii v Tennessee a Oregone, v roku 2006 sa presťahoval do Prahy. Ukončil bakalárske štúdium angličtiny a magisterské štúdium vzdelávania. V roku 2001 mu vydavateľstvo Haggard & Halloo v Texase prvú zbierku poézie Salty as a Lip (Slané ako pera). V súčasnosti pracuje ako copywrighter a príležitostne spieva/hrá na gitare so skupinou Argonauti.
agda-bavi-pain.jpgAgda Bavi Pain (SVK) je slovenský spisovateľ a umelec z Košíc. Okrem literatúry píše pre médiá, televíziu a divadlo. Debutoval kontroverznou knihou satanských básní Kosť & Koža (2002). V súčasnosti prichádza do kín nový slovenský film Babie leto, nakrútený podľa jeho románu Koniec sveta (2006) oceneného Veľkou cenou za východoeurópsku literatúru Bank Austria Literaris. Výber poézie pochádza z Európskej ústavy vo verši (2009), na ktorej sa podieľal ako jeden z 52 európskych básnikov, z jeho poslednej knihy básní a spevov Rytierbez básne a Hany (2011) a zbierky Europain (2013).
olga-pekova.jpgOlga Peková (CZ), študuje anglistiku na Filozofickej fakulte na Karlovej univerzite v Prahe. Je spoluorganizátorka básnického festivalu Prague Microfestival, redaktorka časopisu pre súčasnú poéziu Psí víno a editorka medzinárodnej revue VLAK. Básne jej vyšli časopisecky (Psí víno, Host, a iné) a v antológii Nejlepší české básně 2012.

mariano-peyrou.jpgMariano Peyrou (AR/ES) sa narodil v Buenos Aires. Žije v Madride. Vyštudoval sociálnu antropológiu. Vyšli mu básnické zbierky: La voluntad de equilibrio (Vôľa rovnováhy, 2000), A veces transparente (Niečo transparentné, 2004), La sal (Soľ, 2005), Estudio de lo visible (Štúdia viditeľného, 2007) a Temperatura voz (Hlas teploty, 2010). Poézia mu vyšla už aj v preklade, a to v portugalskej antológii O discurso opcional obrigatório (2009) a v taliančine zbierky Il Sale (Soľ, 2010) and Temperatura voce (Hlas teploty, 2013).

jorg-piringer.jpgJörg Piringer (AT) sa narodil vo Viedni. Má magisterský titul z informatiky. Pracuje ako umelec v slobodnom povolaní a výskumník v oblasti elektronickej hudby.



Viac o autorovi (v angličtine) nájdete na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

robert-rybek.jpgRobek Rybek (PL) sa narodil v Rybniku. Príležitostný happener, redaktor, korektor, fejtónista a literárny kritik. Nezamestnaný bezdomovec. Aktuálne je na cestách. Napísal päť básnických zbierok: Epifanie i katatonie (Epifánie a katatónie, 2003), Motta robali (Mottá červov, 2005), Stos gitar (Hromada gitár, 2009), Gram mózgu (Gram mozgu, 2010) a masakra kalaczakra (masakra kalačakra, 2011). Na vydanie je pripravená knižka Dar Meneli (voľne preložené Talent lúzrov).
prafull-shiledar.jpgPrafull Shiledar (IN) sa narodil v Nagpure, žije v Bombaji. Píše v maráthskom jazyku, (ktorým hovorí stodvadsať miliónov obyvateľov Indie), poéziu, poviedky, recenzie, reportáže, rozhovory, cestopisné články. Vyšli mu zbierky básní Swagat (Monológ, 1993) a Jaganyachya Pasaryat (V chaose života, 2006), ako aj množstvo básní. Jeho poézia sbola preložená do mnohých indických jazykov a do angličtiny. V roku 2009 mu pamätná nadácia Gándhiho udelila Cenu za preklad.

helena-sinervo-author-foto-by-katja-toivanen.jpgHelena Sinervo (FI) sa narodila v Tampere. Vyštudovala hudbu a pracovala ako učiteľka klavíra, po štúdiu literatúry na univerzitách v Helsinkách, v Paríži sa začala venovať písaniu. Vyšlo jej osem zbierok poézie a štyri romány. Za poslednú zbierku Väärän lajin laulut (Piesne nesprávnych druhov, 2010) jej bola udelelná významnú Cena tancujúceho medveďa (Dancing Bear Award). V roku 2011 jej vyšiel veľký výber poézie Valitut runot (Vybrané básne). Básne tejto poetky sú preložené do dvadsiatich piatich jazykov. Za prvý román Runoilijan talossa (V dome básnika, 2004) jej udelili najvýznamnejšiu cenu vo Fínsku – Finlandia Award.

Viac informácií o autorke (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

erik-simsik.jpgErik Šimšík (SVK) vyštudoval sociológiu. Je laureátom 2. miesta v súťaži Poviedka 2010, autor zbierky poézie Monorezeň & Stereozemiaky (2013). Pracuje v neziskovej organizácii Midl na projektoch Kreatívne ráno a Jazykuchyňa.
hans-thill.jpgHans Thill (GER), básnik, spoluzakladateľ Vydavateľstva Wunderhorn, prekladá francúzsku literatúru, narodil v Baden-Badene, žije v Heidelbergu. Je riaditeľom Umeleckého centra Edenkoben. Za zbierku poézie Kühle Religionen (Chladné náboženstvá, 2003) mu udelili Cenu Petra Huchela. Je editorom antológií poézie: Vorwärts ihr Kampfschildkröten. Gedichte aus der Ukraine (Napred, bojové korytnačky. Básne z Ukrajiny, 2006), Lied aus reinem Nichts. Deutschsprachige Lyrik des 21. Jahrhunderts (Piesen z číreho nič. Nemecká lyrika 21. storočia, 2010, spolu s Michaelom Braunom). Výber z jeho básní bol preložený do trinástich jazykov.


Sprievodné info

Sprievodné podujatia Ars Poetica 2013


A4 - Priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2
Kino Lumiére, Špitálska 4

17.10., štvrtok, A4

sneh.jpg

Sneh

Francúzsko / Slovensko, 2013, far., 18 min., Blu-ray
Réžia: Ivana Šebestová

Nový slovenský animovaný film prináša príbeh o žene, ktorá čaká na svoju lásku, o mužovi, ktorý v ďalekých krajinách hľadá dokonalú vločku a o snehu, ktorý zahaľuje i roztápa sny...


snehulienka-iny-pribeh.jpg

17:00 - Snehulienka: Iný príbeh (kino)

Francúzsko / Španielsko, 2012, far., 104 min., DVD
Réžia: Pablo Berger

Uhrančivá pocta nemému filmu. Poetický príbeh sa začína v roku 1910, keď slávny matador Antonio Villalta ostane po zrážke s býkom ťažko paralyzovaný. Jeho tehotná manželka vzápätí umiera pri pôrode malej Carmen. Na bezmocného muža sa prisaje vypočítavá ošetrovateľka Encarna. Podobne ako v rozprávke, Encarna chce malú Carmen zničiť a dievčina zažíva ťažké chvíle. Po rôznych peripetiách, ktoré ju privedú až na hranice smrti, ju zachráni skupinka trpaslíkov, zhodou okolností tiež zápasníkov s býkmi. Získal10 ocenení v národnej cene Goya; národný kandidát na Oscara.


21:00 - Skúmanie javov (poézia a tanec)


stroon-photo-by-martin-haburaj.jpg
22:00 - Stroon (Live in concert)

23:00 - Stroon (Dj-set)


17.10., štvrtok, Kino Lumiére

mlyn-a-kriz.jpg
20:00 - Mlyn a kríž (kino)


18.10., piatok, A4

15:00 - Round table / Európske fórum poézie

Fórum predstaví celé spektrum básnických trendov, ako aj informácií o možnostiach vydávania poézie a o grantoch určených na jej preklad a tvorbu v rámci Európy i za jej hranicami. Možnosti podpory prekladu a vydávania slovenskej literatúry v zahraničí predstaví pani Miroslava Vallová, riaditeľka Literárného informačného centra v Bratislave.


pasmo-kratkych-filmov.jpg
17:00 - Pásmo krátkych filmov (kino)

Česko / Slovensko, 2012, far., 68 min.

Pandy / Matúš Vizár / animovaný film / SR / ČR / 12 min.
Film je príbehom najcennejšieho živočíšneho druhu, čiernobieleho a rozkošného symbolu komercializmu rovnako ako záchrany prírody. Panda je za veľké peniaze prenajatá z Číny do zoo v Margecanoch.

Hviezda / Andrej Kolenčík / dok. film / 2012 / SR / 20 min. Príbeh obyčajného človeka, ktorému divadlo učarovalo natoľko, že sa aj napriek pokročilému veku rozhodol stať hercom. Film bol zaradený do súťažnej sekcie Real People, Reel Drama na festivale Palm Springs.

Výstava / Andrej Kolenčík a Peter Begányi / hraný / 2013 / SR / 30 min. Každodenná rutina zamestnancov, ktorí sa starajú o expozíciu vypchatých zvierat, sa nečakane naruší, keď im riaditeľka oznámi, že ich musí kvôli finančnej kríze prepustiť. Zo dňa na deň sa dokážu zmobilizovať a nečakane vykročiť zo svojho stereotypu. Cena divákov 20. MFF Febiofest.

Twins / Peter Budínsky / animovaný film / 2011 / SR / 6 min. Magisterský film o siamských dvojičkách, ktoré spolu bojujú v ringu, či mimo neho. Pre svoje postihnutie musia zdieľať profesný, ale aj súkromný život. Každý z nich však vníma život z inej perspektívy.

Rocková vlna / Fala / Piotr Lazarkiewicz / PL / 1986, far., 82 min. Od r. 1970 sa pri poľskom mestečku Jarocine každoročne konajú sviatky rockovej hudby. V r. 1985 sa tu nakrúcalo pre BBC II., štáb mladých filmárov zo Štúdia Karola Irzykowského nakrútil film, ktorý popri hudobnom fenoméne zachytáva i to, čo sa odohráva v hľadisku, v mysliach poslucháčov a interpretov.


21:00 - Digitálna a experimentálna platforma Heike Fiedler (CH) a Jörg Piringer (AT)


skryty-puvab.jpg
22:00 - Skrytý puvab byrokracie (CZ) (koncert)


satenove-ruky.jpg
23:00 - Saténové ruky DJ´s (SK)


18.10., piatok, Kino Lumiére

zamatovi_teroristi.jpg

20:00 - Zamatoví teroristi (kino)


19.10., sobota, A4

fest-anca.jpg

17:00 - The Best of Fest Anča (kino)

erik-simsik.jpg olga-pekova.jpg

21:00 - Digitálna platforma: Erik Šimšík (SK), Olga Peková (CZ)

hipiersonik.jpg

22:00 - Hipiersonik (PL), koncert postrokovej formácie

satenove-ruky.jpg

23:00 - Saténové ruky (SK) (koncert)


19.10., sobota, Kino Lumiére

pena_dni.png

20:45 - Pena dní (kino)


20.10., nedeľa, Malewill Café, Uršulínska 9

15:00 - Prines svoju báseň (otvorený workshop)


21.10., pondelok, A4

patranie-po-sugar-manovi.jpg

18:00 - Pátranie po Sugar Manovi (kino)

debody.jpg

20:00 Debody (SK, CZ, USA), (pohyb, zvuk, obraz)


Partneri

2013.png


Ohlasy

India Times, 8.12.2013

Ars Poetica očami Stevena Fowlera

Príspevok Lindy Nagyovej, 22.10.2013, Rádio Regina

Denník Pravda, 17.10.2013

hlavnespravy.sk

litcentrum.sk

Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave

programy.pravda.sk

bulkis.sk

kyberia.sk

citylife.sk

ajdnes.sk

film.sk

kultiplex.sk


Fotogaléria