Festival 2014

Ars Poetica prináša do Bratislavy opäť čaro svetovej poézie. Dvanásty ročník Medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014 prinesie bratislavskému publiku v predvečer Mikuláša, 3. až 7. decembra, v priestore A4 celý rad skutočných prekvapení a lahôdok. Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ newyorskej školy.

Dokument RTVS o festivale Ars Poetica


Hneď v úvodný večer poézie sa medzi inými predstaví aj nemecký búrlivák a priekopník zvukovej poézie Dalibor Marković, ktorého vystúpením - strhujúcou kombináciou rytmu slov a bubnovania, vyvrcholí úvodný večer poézie.

V bohatom programe festivalu sa spomedzi vyše dvoch desiatok vystupujúcich básnikov a umelcov z dvanástich krajín diváci môžu tešiť aj na premiéry živých pásiem poézie, spájajúcich slovo a obraz, viacerých medzinárodných tvorcov: Marc Atkins, renomovaný britský básnik, vizuálny umelec a fotograf, Martín Bakero, surreálny Čiľan žijúci v Paríži, či Ariadna Radi Cor, talianska poetka a performatívna grafička z Londýna, ale aj dvojica mladých priekopníkov digitálnej poézie z Krakova. Slovenskú poéziu budú reprezentovať poprední autori troch básnických generácií: Ján Buzássy, Karol Chmel a Jana Pácalová.

Medzi lahôdky festivalu budú určite patriť aj koncerty. Okrem talentov slovenskej hudobnej scény: Lixx a jeho projekt Subliminal, či duo Genius Locci, sa predstaví aj medzinárodne uznávaný Tony Bianco vo formácii Mass Machine s básnikom a performerom Michelom Delvillom.

O tom, že poézia v spojení so súčasným tancom a hudbou nadobúda úžasné nové dimenzie, divákov iste presvedčí aj magická Jana Tereková a jej multimediálny projekt (s Evou Lackovou) Creation 2014 (na motívy poézie Michala Habaja).

Filmová sekcia festivalu, tento rok najmä vo Foajé na Štefánikovej 16, opäť ponúka najmä neopozerané kúsky, kreatívne haluze a veci, ktoré v multiplexoch veľmi nechodia. Za všetky festivalové filmové tipy spomeňme len dramaturgicky silné výbery Experimentálny film, retrospektívu Dušana Hanáka, či u nás nie veľmi známy snímok Zuzany Piussi Myslím, tedy slam (2008).

Básnické preklady pre festival vytvorili Mária Ferenčuhová, Karol Chmel, Pavol Lukáč, Peter Macsovszky, Katarína Motyková, Silvia Ruppeldtová, Martin Solotruk, Martina Straková a Miroslava Vallová. Do živých VJ setov Zdena Hlinku ich budú recitovať Lucia Hurajová a Ľubo Bukový.