Príďte sa započúvať do priezračného zvuku svetovej poézie!

16. ročník medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 je už predo dvermi

Od trinásteho novembra sa v Bratislave uskutoční v strednej Európe unikátny multižánrový festival poézie Ars Poetica 2018. Návštevníkom predstaví viac než dvadsať popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originálnym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom. Jedným z highlightov aktuálneho 16. ročníka je koncert svetovej sound poetry Hannah Silva z Veľkej Británie a japonského básnika a performera Tomomi Adachi. V SNG Café Berlinka zas festival návštevníkom ponúkne exkluzívne stretnutia s poprednými básnikmi platformy Versopolis, jedinej platformy pre poéziu v Európe.

Slávnostné entrée festivalu sa v tomto roku uskutoční v Slovenskom národnom divadle a to unikátnou premiérou „magickej obraznosti a vnútorných hlasov, ktoré vo vás prebudia zabudnuté územia pamäti" s názvom Šmátranie v širočine, v réžii Sone Ferancovej. Ide o originálnu súhru svetovej opernej hviezdy Štefana Kocána a hereckej hviezdy SND Jána Galloviča, ktorá „rozsvieti vaše zmysly a privedie ich k prameňom živého jazyka". Predlohou pre naštudovanie diela je montáž z poézie slovenského básnika Jána Stacha, ktorú pripravil Martin Solotruk.

AP 2018

Ars Poetica prináša okrem klasických večerov poézie aj performancie spájajúce súčasnú svetovú poéziu s viacerými druhmi umenia. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na celé spektrum poetík a jazykov. Na festivale zaznie poézia vo fínčine, macedónčine či hebrejčine. Silným ťahákom programu bude prítomnosť viacerých popredných osobností súčasnej svetovej poézie, ako napríklad: Naom Partom z Izraela, Alexandru Potcoavă z Rumunska, Carmien Michels z Belgicka, či Bruna Douceyho z Francúzska. Slovensko bude reprezentovať poézia Jany Beňovej, Márie Ferenčuhovej a Agdu Bavi Paina. Zavŕšením festivalu je filmová prehliadka Ars Poetica Film, ktorá sa uskutoční v kine Lumière.

Festival Ars Poetica sa uskutoční v termíne od 13. do 23. novembra 2018 v Bratislave, v priestoroch novej budovy SND, V-Klubu, SNG Café Berlinka, Univerzitnej knižnice a kina Lumière. Básne recitujú Lucia Hurajová, Marek Majeský a Ivan Šándor. O VJ sety sa postará Zden Hlinka a večermi poézie bude návštevníkov sprevádzať Martin Solotruk. Filmovú sekciu dramaturgicky pripravil Martin Palúch.


Všetky večery poézie, koncerty a open end party sú pre verejnosť voľné.

ars_poetica_2018_facebook_profile_photo.jpg
Viac o festivale