Späť na hlavnú stránku
Všetko ohľadom Festivalu 2023
20. 11. 2023 – Pondelok
18:30h
Moderní poezie do škol – pásmo filmových interpretácií poézie z dielne Sliezskej univerzity v Opave
20:00h
15x15x5 (minisalon 1984) – r. Janek Růžička, Česká republika, Slovensko, 2023, far., 100 min
21. 11. 2023 – Utorok
18:00h
Pravda je to najdôležitejšie – r. Maroš Brázda, Slovensko, 2023, far., 81 min
20:00h
KaprKód – r. Lucia Králová, Česká republika, Slovensko, 2022, far. 91 min.
20. 11. 2023 – Streda
18:30h
Rieka – r. Jennifer Peedomová, Austrália, 2021, far., 75 min.
20:00h
Zavýjať po svojom – r. Asia Dér, Slovensko, Maďarsko, 2022, far., 90 in.
Moderní poezie do škol
Výberové pásmo filmových interpretácií poézie z dielne študentov a pedagógov Sliezskej univerzity v Opave. Unikátny projekt vznikol za účelom zatraktívnenia výučby svetovej i českej literatúry na stredných školách. Ukázalo sa, že interpretácia modernej poézie pomocou filmového jazyka je vhodným nástrojom na zvýraznenie jej mnohovrstevných podôb a tiež zaujímavou tvorivou výzvou pre študentov filmového umenia.
15x15x5 (minisalon 1984) – r. Janek Růžička, Česká republika, Slovensko, 2023, far., 100 min
Filmová esej o hraniciach slobody, rámcovaná príbehom unikátneho československého výtvarného experimentu doby normalizácie. V „orwellovskom“ roku 1984 rozoslal výtvarník Joska Skalník po československej výtvarnej scéne drevené krabičky s výzvou na slobodnú umeleckú hru. Diela 244 umelcov tvoria unikátny súbor Minisalón – rozmanitý a ambivalentný obraz doby.
Pravda je to najdôležitejšie
Dokumentárny portrét filmového režiséra a básnika Eduarda Grečnera. Portrét človeka, intelektuála a nadaného filmára s dôsledne definovanými umeleckými zámermi, ktoré sa mu vinou okolností a doby nie vždy podarilo naplniť. Úvahy o ideových a estetických východiskách, ktoré počas svojej tvorivej dráhy konzekventne sledoval, o zmysle a poslaní umenia a o princípoch, ktorých by sa umenie nikdy nemalo vzdávať.
KaprKód – r. Lucia Králová, Česká republika, Slovensko, 2022, far. 91 min.
Doku-opera skúmajúca povahu kontroverzného a progresívneho skladateľa Jana Kapra, ktorý bol ocenený Stalinom a neskôr v komunistickom Československu úplne zakázaný, no v zahraničí uvádzaný prestížnymi hudobnými telesami. Dej sa riadi doku-libretom, ktoré vychádza z Kaprovho osobného, nikdy predtým nezverejneného archívu plného jeho magnetických pások, listov, poznámok a vtipných skečov na 8 mm filmoch. 17 operných spevákov spieva scény z Kaprovho života vrátane úryvkov z policajných správ či z milostnej korešpondencie.
Rieka – r. Jennifer Peedomová, Austrália, 2021, far., 75 min.
Po riekach priplávala poézia, príbehy, náboženstvo, politika a konflikty. Film Rieka berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z perspektív, aké sme ešte nevideli. Výsledkom spojenia obrazu, hudby a striedmeho poetického komentára je snový a pôsobivý film, ktorý oslavuje divokosť riek, ale zároveň upozorňuje na ich zraniteľnosť.
Rieka sa bude premietať spolu s krátkym animovaným filmom Aj kameň tečie štúdia Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková).
Zavýjať po svojom – r. Asia Dér, Slovensko, Maďarsko, 2022, far., 90 min.
Ako maliar a básnik sa Lajos Kassák stal počas svojho života (1887- 1967) častokrát nevítaným, keďže práve prostredníctvom umenia nachádzal spôsoby osobnej revolty voči systému a štátnej ideológii. Film sa vydáva po jeho stopách nie len na Slovensku a v Maďarsku, ale aj v Rakúsku, Čechách, Francúzsku, Nemecku či Ázii. Nemapuje jeho život biograficky, ale nachádza paralely medzi jeho skúsenosťami, tvorbou a umeleckým vplyvom u súčasných umelcov, kunsthistorikov, alebo milovníkov umenia, ktorí si dnes prechádzajú podobnými životnými príbehmi a starosťami ako kedysi on.