Večer svetovej poézie
Miriam Reyes /ES /VE
Sarabjeet Garcha /IN
Dipika Mukherjee /IN
Sonnet Mondal /IN
Daljit Nagra /UK
VJ Zden Hlinka, preklady recitujú Lucia Hurajová, Ivan Šándor
20:30 Daniel Hevier: koncert poézie
Akadémia Ars Poetica
Večer svetovej poézie Versopolis
Marián Milčák /SK
Jan Škrob /CZ
Sophie Loizeau /FR
Tomás Cohen /DE /CL
Esohe Weyden /BE
Martin Piekar /DE
VJ Zden Hlinka, preklady recitujú Lucia Hurajová, Ivan Šándor
20:30 Srna pozerajúca na Polárku: koncert poézie, premiéra poézia: Mila Haugová, hudba: Robert Pospiš, Martin Sillay, script: Martin Solotruk
10.00: Papierové príbehy, workshop, vedie Miroslava Dudková
14.00: Písanie sebe ako meditácia, kreatívny workshop, vedie Martina Straková
16 00: Sophie Seita: preklad medzi umeniami, workshop
od 18.30: Večer svetovej poézie
Michal Habaj /SK
Peter Sragher /RO
Jyrki Kiiskinen /FI
Patrick Cotter /IE
Sophie Seita /UK – special poetry performance
VJ Zden Hlinka, preklady recitujú Lucia Hurajová, Ivan Šándor
20:30 Karin Sarkisjan /AM /SK – Yiddish songs: Piesne srdca (koncert poézie)
Miesto: Kino Lumière
17. 11. 2024 – Nedeľa
18:10h Zenit – r. György Kristof, Slovensko / Česko / Maďarsko, 2023, 77 min.
19:50h Substancia – r. Coralie Fargeat, Veľká Británia / USA / Francúzsko, 2024, 141 min
18. 11. 2024 – Pondelok
18:30h Lapilli – r. Paula Ďurinová, Slovensko / Nemecko, 2024, 65 min
20:00h Ešte nie som, kým chce byť – r. Klára Tasovská, Česká republika / Slovensko / Rakúskp, 2024, 90 min.
19. 11. 2024 – Utorok
18:10h Skúška umenia – r. Adéla Komrzý – Tomáš Bojar, Česko, 2022, 102 min.
20:10h Janžurka – r. Theodora Remundová , Česko / Slovensko, Maďarsko, 2024, 110 min.
Zenit
Úlohou väzňa na úteku bolo oslobodiť svojich spoluväzňov, jeho chuť po moci je však silnejšia a cesta k vytúženému oslobodeniu sa zmení na nový druh útlaku. Zenit používa tanec ako jazyk na ilustrovanie dynamiky moci, ktorá formovala politické prostredie v posledných dekádach, a to nielen v strednej Európe, ale na celom svete. Choreografom filmu je Slovák Anton Lachky, ktorý už dvadsať rokov žije v Bruseli, kde vedie úspešný tanečný súbor Anton Lachky Company. Ako choreograf spolupracoval s mnohými zahraničnými súbormi na Islande, vo Švédsku, Fínsku či v Taliansku.
Substancia
Kto nikdy nesníval o lepšej verzii seba samého? Starnúca hviezda televíznych obrazoviek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostáva možnosť vyskúšať zázračnú substanciu, vďaka ktorej môže byť mladšia, krajšia a dokonalejšia. Má to ale jeden háčik, musí sa deliť o čas. Jeden týždeň pre ňu, jeden pre jej nové ja, Sue (Margaret Qualley). Každých sedem dní. Dokonalá rovnováha. Jednoduché, nie? Ak všetko dodržíte, čo by sa mohlo stať? Film režisérky Coralie Fargeat je výstižnou, ostrou a šokujúcou satirou, ktorá rozvibrovala filmový festival v Cannes a odviezla si cenu za najlepší scénár.
Lapili
Od morských prúdov cez temné jaskyne až po sopečné púšte. Lapilli sú intímnou cestou, ktorá zatína hlboko do tvrdej hmoty. Putujúc rozmanitými skalnými krajinami sa režisérka Paula Ďurinová vyrovnáva s náhlou stratou jej starých rodičov. Nečakané zmiznutie odkrýva nový horizont. V rokline sa rozozvučia struny starej autoharfy. Tento vznikajúci ekosystém odhaľuje fázy smútku a perspektívu plnú empatie k minerálom a životu, ktorý už nie je.
Ešte nie som, kým chcem byť
Libuše Jarcovjáková je legenda svetovej fotografie a nespútaná žena, ktorá sa vzoprela všetkým konvenciám. Jej život je mozaikou fascinujúcich stretnutí a divokých príbehov – od drsného undergroundu komunistického Československa cez exkluzívne fotenie pre módne špičky v Tokiu až po dramatický útek do Západného Berlína, kde sa stala svedkom pádu železnej opony. Tisíce analógových fotografií a stránok osobných denníkov sa pretavili do formálne jedinečného dokumentu v réžii Kláry Tasovskej, ktorý nadchol publikum na Berlinale aj v Karlových Varoch.
Skúška umenia
Na Akadémii výtvarných umení prebiehajú, ako každý rok, prijímacie talentové skúšky. Film v troch rozdielnych ateliéroch sleduje zákulisie náročnej úlohy, pred ktorou stojí miestny pedagogický zbor: ako vybrať zo zástupu uchádzačov tých vyvolených, ktorý dostanú v ďalších rokoch príležitosť formulovať podobu výtvarného umenia? Ako v tejto skúške obstoja samotní vyučujúci? Predmetom skúšky sa tak postupne stáva umenie samotné. A taktiež jeho miesto v súčasnom mätúcom svete.
Janžurka
Osobný, vtipný, dojemný a celkom otvorený film, ktorý odhaľuje najdôležitejšie chvíle v profesionálnom i súkromnom životnom príbehu významnej filmovej a divadelnej herečky Ivy Janžurovej. V dokumentárnom portréte je Iva Janžurová – ikona českého filmu, televízie a divadla – nazeraná citlivým pohľadom svojej dcéry, dokumentaristky Theodory Remundovej. Tento najbližší možný vzťah umožňuje režisérke pohybovať sa v jej bezprostrednej blízkosti. Týmto pohľadom odkrývame nielen obdivuhodnú profesijnú aktivitu Ivy Janžurovej v súčasnosti, ale aj jej minulú kariéru a osobný život v dobových súvislostiach. Film mal svetovú premiéru na MFF Karlove Vary 2024 v sekcii Návraty k prameňom.